Praca gdzie dorobić boże narodzenie
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 1 Grudnia 2020

Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?

Praca dorywcza przed Bożym Narodzeniem pozwalała zarobić dodatkowe pieniądze na świąteczne wydatki. Niestety, przez pandemię nie ma gdzie dorobić. Zniknęła większość ogłoszeń o pracę dla Mikołajów i hostess.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego jest mało ofert pracy dla Mikołajów, hostess i innych pracowników
 • Gdzie można dorobić przed świętami
 • Jakie są stawki w pracy sezonowej

Praca przed świętami. Mniej miejsc gdzie można dorobić

Dorywcza praca przed świętami była popularnym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków m.in. na prezenty. Zawsze było gdzie dorobić, oferty zatrudnienia jako Mikołaj, śnieżynka, czy hostessa wręcz wylewały się z portali ogłoszeniowych. Jednak pandemia wiele zmieniła.

272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół roku272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół rokuCzytaj dalej

Jak wskazuje portal bankier.pl, z reguły już przed mikołajkami zaczynał się pierwszy wysyp ogłoszeń. Najczęściej wymagano doświadczenia w pracy z dziećmi, pozytywnego nastawienia i własnego stroju. Jednak z racji na kwestie dystansu społecznego i ogólny nastrój pandemiczny, popyt na tego typu zatrudnienie spadł.

Agencja pracy Randstat w 2019 roku pisała o stawkach dla Mikołajów wysokości od 100 do 300 zł za godzinę. Wyższe płace były z reguły w większych miastach. Ponadto przed samymi świętami Bożego Narodzenia, niektórzy pracodawcy oferowali nawet 500 zł za godzinę pracy. Eksperci Personnel Service wskazują natomiast, że obecnie spadła nie tylko ilość ofert, ale też wysokość stawek.

- Szacujemy, że zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w tym okresie może spaść nawet o 50 proc. Mikołajów, śnieżynek i hostess może w ogóle zabraknąć. [...] Otwarcie galerii w sobotę 28 listopada niewiele zmieni, zwłaszcza że zachowany jest reżim sanitarny. Trudno sobie wyobrazić mikołaja w maseczce, do którego zresztą… nie wolno się zbliżyć. Oczywiście garstka miejsc pracy na tym stanowisku zostanie, ale posady obejmą nieliczne osoby - mówił prezes Personnel Service, Krzysztof Inglot.

Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobąDecyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobąCzytaj dalej

Choć druga fala koronawirusa zabrała pracę Mikołajom, to agencja Work Service wskazuje, że w ciągu ostatnich tygodni nastąpił wzrost ogólnego zapotrzebowania na pracowników i to aż o 10 proc. względem ubiegłego roku. Dotyczy to jednak z branż takich jak produkcja, dostawa, czy sprzedaż artykułów spożywczych.

- Na liście rekrutowanych są też pakujący prezenty, brakuje natomiast ofert dla promotorów marek, hostess, animatorów zabaw i wydarzeń mikołajkowych - pisze Work Service.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Popularna sieciówka wycofuje aż dwa produkty. Zawierają zakazany składnik, trzymaj się z dalekaPopularna sieciówka wycofuje aż dwa produkty. Zawierają zakazany składnik, trzymaj się z dalekaCzytaj dalej

Gdzie dorobić przed świętami? Ofert pracy nie brakuje

Jak wskazuje agencja OTTO Workforce wzrost popularności zakupów online doprowadził do zwiększonego popytu na pracowników sortowni, kurierów, dostawców i operatorów wózków widłowych. Eksperci zauważają również, że ze względu na pandemię aż o 30 mld zł wzrosły przewidywania dotyczącewartości rynku zakupów online w Polsce.

- W czasie pandemii sprzedaż online przyspieszyła, a szczyt zakupów w internecie właśnie się rozpoczął wraz z akcjami promocyjnymi w ramach tzw. Black Week. Mimo nietypowego roku zaczęła się już gorączka przedświątecznych przygotowań i lawinowy wzrost zapotrzebowania na dodatkowych pracowników. Potrzebni są przede wszystkim pracownicy w centrach logistycznych, magazynach, sortowniach, biurach oraz do pracy w terenie - mówił dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe, Tomasz Dudek.

Według ekspertów Personnel Service, kurierzy przed Bożym Narodzeniem zarabiają od 17 do nawet 65 zł netto za godzinę. Za to pracownicy sortowni paczek mogą liczyć na 14 zł za godzinę pracy. Nabór otworzył choćby Amazon, który poszukuje aż 10 tys. pracownikówsezonowych. Z kolei Poczta Polska, która już przyjęła do pracy w okresie świątecznym 1000 osób i zapowiada, że to dopiero początek rekrutacji.

Obława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaObława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaCzytaj dalej

Portal bankier.pl wykonał przegląd ofert pracy sezonowej na portalu ogłoszeniowym OLX. Okazało się, że największe stawki oferowane są przy inwentaryzacji, 23,50 zł brutto za godzinę pracy. Poszukiwane są także osoby do obsługi stoiska rybnego (21,50 zł brutto/godzina), magazynierzy (21 zł brutto/godzina), hostessy w punkcie RTV AGD(20 zł brutto/godzina), czy teleankieterzy (17 zł brutto/godzina).

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
 5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
 6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
 7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Polacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryPolacy znaleźli sposób, obostrzenia wykiwane. Legalnie jeżdżą na urlop w góryCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News