BiznesINFO.pl
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

20 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Praca w wymiarze 32 godzin tygodniowo? Z takim planem na ratowanie gospodarki oraz zatrzymania wzrostu bezrobocia wyszedł minister pracy. Przyglądamy się planom rządzących na skrócenie czasu pracy. Czy 4-dniowy tydzień pracy wejdzie na stałe do naszej ku

Czas pracy został skrócony w wyniku pandemii koronawirusa. W Polsce tarcze antykryzysowe pozwoliły pracodawcom ciąć etaty i pensje nawet o 20 proc. Teraz, gdy gospodarka musi odnaleźć się w pandemicznej rzeczywistości, a na rynku pracy jest coraz więcej bezrobotnych, rządzący zastanawiają się jak uniknąć katastrofy i nie dopuścić do długotrwałej bierności zawodowej obywateli. Jest śmiały plan - niech etat wynosi 32, zamiast 40 godzin, a tydzień roboczy trwa 4, zamiast 5 dni. Są jednak pewne problemy.

Praca przez 4 dni, weekend przez 3 

Hubertus Heil, niemiecki minister pracy postuluje wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy przy całkowitym wyrównaniu płac. Oznaczałoby to, że bez obniżki wypłat etat wynosiłby 32 godziny pracy tygodniowo. Zdaniem szefa resortu pracy pomoże to ograniczyć wręczanie wypowiedzeń i wzrost bezrobocia. Eksperci nie mówią nie, ale wskazują na kilka wad zaproponowanego rozwiązania. 

Wypowiedź ministra związana jest z dyskusją o wymiarze pracy, która od kilku tygodni trwa u naszego zachodniego sąsiada. - Ograniczony wymiar czasu pracy przy cząstkowym dorównaniu płacowym mógłby być dobrym środkiem, wymaga on jednak zgody partnerów społecznych. Niemcy potrzebują dobrych i praktycznych pomysłów aby przejść przez kryzys - powiedział podczas środowej konferencji Heil. Jego stanowisko jest zaczerpnięte z propozycji związków zawodowych działających przy zakładach metalowych i elektrometalowych koncernu IG Metall. To właśnie związkowcy z tych zakładów podnieśli kwestię 4-dniowego tygodnia pracy jako recepty na zwolnienia.

Dziennik Fakt przytacza stanowisko DIW (Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych). Marcel Fratzscher, szef Instytutu uważa, że pomysł jest jak najbardziej warty realizacji, ale przy rezygnacji z pełnego wyrównania płac. Z tym argumentem nie zgadzają się politycy socjaldemokratycznej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), cytowani przez Fakt wskazują: - Skrócenie czasu pracy z częściowym wyrównaniem płacowym będzie nadal napędzać wzrost kosztów pracy - mówi Sekretarz Generalny Rady Gospodarczej CDU, Wolfgang Steiger.

<

<

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Szkolenie BHP

Praca

BHP w pigułce. Kto musi przejść szkolenie, jak ono wygląda, czy można je odbyć zdalnie?

Czytaj więcej >