BiznesINFO.pl
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

20 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Praca w wymiarze 32 godzin tygodniowo? Z takim planem na ratowanie gospodarki oraz zatrzymania wzrostu bezrobocia wyszedł minister pracy. Przyglądamy się planom rządzących na skrócenie czasu pracy. Czy 4-dniowy tydzień pracy wejdzie na stałe do naszej ku

Czas pracy został skrócony w wyniku pandemii koronawirusa. W Polsce tarcze antykryzysowe pozwoliły pracodawcom ciąć etaty i pensje nawet o 20 proc. Teraz, gdy gospodarka musi odnaleźć się w pandemicznej rzeczywistości, a na rynku pracy jest coraz więcej bezrobotnych, rządzący zastanawiają się jak uniknąć katastrofy i nie dopuścić do długotrwałej bierności zawodowej obywateli. Jest śmiały plan - niech etat wynosi 32, zamiast 40 godzin, a tydzień roboczy trwa 4, zamiast 5 dni. Są jednak pewne problemy.

Praca przez 4 dni, weekend przez 3 

Hubertus Heil, niemiecki minister pracy postuluje wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy przy całkowitym wyrównaniu płac. Oznaczałoby to, że bez obniżki wypłat etat wynosiłby 32 godziny pracy tygodniowo. Zdaniem szefa resortu pracy pomoże to ograniczyć wręczanie wypowiedzeń i wzrost bezrobocia. Eksperci nie mówią nie, ale wskazują na kilka wad zaproponowanego rozwiązania. 

Wypowiedź ministra związana jest z dyskusją o wymiarze pracy, która od kilku tygodni trwa u naszego zachodniego sąsiada. - Ograniczony wymiar czasu pracy przy cząstkowym dorównaniu płacowym mógłby być dobrym środkiem, wymaga on jednak zgody partnerów społecznych. Niemcy potrzebują dobrych i praktycznych pomysłów aby przejść przez kryzys - powiedział podczas środowej konferencji Heil. Jego stanowisko jest zaczerpnięte z propozycji związków zawodowych działających przy zakładach metalowych i elektrometalowych koncernu IG Metall. To właśnie związkowcy z tych zakładów podnieśli kwestię 4-dniowego tygodnia pracy jako recepty na zwolnienia.

Dziennik Fakt przytacza stanowisko DIW (Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych). Marcel Fratzscher, szef Instytutu uważa, że pomysł jest jak najbardziej warty realizacji, ale przy rezygnacji z pełnego wyrównania płac. Z tym argumentem nie zgadzają się politycy socjaldemokratycznej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), cytowani przez Fakt wskazują: - Skrócenie czasu pracy z częściowym wyrównaniem płacowym będzie nadal napędzać wzrost kosztów pracy - mówi Sekretarz Generalny Rady Gospodarczej CDU, Wolfgang Steiger.

<

Tagi:

KoronawirusBezrobocieNiemcykryzysharmonogram czasu pracypraca

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >