BiznesINFO.pl
Praca i płaca we wrześniu

Obraz Free-Photos z Pixabay

Płace we wrześniu wzrosły, jednak zatrudnienie spadło. Nowe dane z rynku pracy

19 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Wrzesień w polskich firmach zaliczyć można do dość udanych. Wynagrodzenie rosło, ale niestety zatrudnienie nieznacznie spadło. Jak polski rynek pracy zamknął dziewiąty miesiąc roku? Sprawdzamy statystyki.

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane podsumowujące wrzesień na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników we wrześniu 2020 roku było o 5,6 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Niestety w stosunku rok do roku spadło zatrudnienie. GUS informuje, że wskaźnik ten jest niższy o 1,2 proc. rdr.

Praca w Polsce

Średnie wynagrodzenie we wrześniu wyniosło w sektorze przedsiębiorstw 5 371,56 zł brutto i było 0,6 wyższe niż w sierpniu. Komunikat GUS-u wskazuje, że polskie firmy w stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększyły zatrudnienie we wrześniu o 0,3 proc. Osiągnęło ono poziom 6 312,4 tys. osób. – We wrześniu br., w porównaniu z sierpniem br., odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 0,6%. Spowodowane było to m.in. wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń) – wskazuje Główny Urząd Statystyczny.

– W skali roku (wrzesień 2020 r. do września 2019 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 5,6%, a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane w poprzednich pięciu miesiącach r/r. Narastająco w okresie dziewięciu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sekcjach PKD od 0,7% w sekcji ‚Górnictwo i wydobywanie’ do 8,9% w sekcji ‚Administrowanie i działalność wspierająca’, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,5%. Spadek o 4,2% odnotowano w sekcji ‚Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – informuje GUS.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >
disneyland

Praca

Pracownicy Disney World żądają podwyżek

Czytaj więcej >

Praca

Praca w komisji wyborczej. Zarobić można co najmniej 350 zł

Czytaj więcej >