praca-pxhere-imperioame
Zdjęcie przez imperioame formularz PxHere
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Marca 2020

6-godzinny dzień pracy już w Polsce. Pojawiły się niespodziewane efekty

Praca w wymiarze sześciu godzin sprawdzona w Polsce. Firma marketingowa Tradedoubler przeprowadziła taki eksperyment i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Wzrosła efektywność pracowników, podniesiono też zarobki.

Praca przez 6 godzin daje efekty

Firma marketingowa Tradedoubler postanowiła przeprowadzić ośmiomiesięczny eksperyment, w ramach którego praca została skrócona do sześciu godzin dziennie. Zanim program sześciogodzinnego dnia pracy został rozpoczęty, w firmie ustalono wskaźniki, które decydowały o powodzeniu testu. Jak podaje portal INNPoland, wyniki były lepsze, niż się spodziewano.

Praca przez 6 godzin przyniosła kapitalne wyniki

Zysk EBITDA za czwarty kwartał podniósł się aż o 35 proc. rdr. Natomiast indeks zaangażowania pracowników zanotował podwyżkę z 4.1 do 4.4. Ponadto, spadła też liczba zachorowań - z 10 do 5 dni w miesiącu. Jak podaje INNPoland, podczas eksperymentu nikt nie odszedł z pracy ani nie miał obniżonego wynagrodzenia. Było zupełnie na odwrót - pensje skoczyły o 18 proc.

Łukasz Szymula, szef Tradedoubler Polska ujawnił, że praca przez sześć godzin dziennie została wprowadzona tylko w polskim oddziale firmy (na 15 biur w różnych krajach). W stosunku do pozostałych oddziałów, polscy pracownicy osiągnęli najlepsze wyniki.

Praca w krótszym wymiarze czasu testowana na świecie

INNPoland zwraca uwagę, że w 2016 roku praca przez sześć godzin dziennie była testowana w Szwecji. Natomiast w ubiegłym roku japoński oddział Microsoft zdecydował się wprowadzić trzydniowy weekend, aby pracownikom było łatwiej zachować balans między życiem prywatnym i zawodowym. Również tam szybko poznano pozytywne efekty krótszej pracy. Efektywność pracowników wzrosła o 40 proc., a oni sami czuli się bardziej wypoczęci i zrelaksowani.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News