BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 25.11.2020. n/z Ludzie na schodach w maskach ochronnych.

East News, Arkadiusz Ziolek

Polacy skarżą się na sytuację zawodową. Ponad połowa wykazuje pesymizm

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Praca w dobie pandemii koronawirusa nie należy do najłatwiejszych. Badanie przeprowadzone przez portal pracuj.pl pokazuje, że bardzo duża część pracowników wykazuje zaniepokojenie swoimi warunkami pracy. Tylko nieliczni są zadowoleni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nastroje dominują wśród pracowników

  • Co Polacy uważają na temat koronawirusa

  • W jaki sposób pandemia koronawirusa odbiła się na rynku pracy

Praca w pandemii nie napawa optymizmem

Za początek pandemii koronawirusa w Polsce uważany jest 4 marca 2020 r. - wówczas zdiagnozowano pierwszego "pacjenta zero" w naszym kraju. Z kolei wprowadzenie lockdownu spowodowało zatrzęsienie na rynku pracy. Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych z dnia na dzień straciły środki do życia, natomiast wybrani mieli wypłacane tzw. postojowe.

COVID-19 doprowadził także do tego, że na swoich stanowiskach ostali się starsi pracownicy, a młodsi mają nie lada wyzwanie, żeby ową pracę znaleźć. Co więcej, rok temu w analogicznym okresie prawie wcale nie pojawiały się nowe oferty pracy. I choć od pewnego czasu wszystko powoli wraca do normalności, nastroje wciąż nie pozostają optymistyczne.

- Raport Pracuj.pl z jednej strony pokazuje, że pracownicy coraz bardziej przyzwyczajają się do nowych reguł i zmienionych okoliczności. Ciekawie prezentuje także sposoby patrzenia na świat pracy przez badanych w trzech różnych etapach pandemii. Jednocześnie jednak wskazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, iż powrotu do sytuacji sprzed COVID-19 nie ma. Zmiany zostaną z nami na stałe, na dobre i na złe - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Na nastroje Polaków w pracy wpływa przede wszystkim obawa przed jej utratą oraz wzrost bezrobocia. Ten nie jest tak duży jak przed rokiem, ale wciąż odciska swoje piętno na Polakach. Z badania wynika, że 50 proc. badanych uważa, że ich sytuacja zawodowa jest gorsza niż na początku pandemii.

Pracownicy obawiają się o swoją przyszłość

Z kolei 26,5 proc. Polaków przyznaje, że ich obawy o utratę pracy są większe niż przed rokiem. Co trzeci z badanych (33 proc.) deklaruje, że jego lęki w trakcie trwania nowej rzeczywistości zmalały. Zdecydowana większość, bo 40,5 proc. deklaruje, że obawy pozostają u nich na tym samym poziomie.

"Warto zauważyć, że zatrudnieni badani częściej wyrażają obawę dotyczącą zmiany obecnych warunków zatrudnienia na gorsze (40%) - niż o bezpośrednią utratę pracy (31%) w konsekwencji pandemii. Wyniki te można przyjmować z optymizmem - w przypadku obu kwestii udział osób wyrażających niepewność znacząco zmalał w stosunku do marca i września 2020" - napisano w raporcie.

Pracownicy nie są także optymistyczni w zakresie przyszłości rynku pracy. Aż 73 proc. badanych uważa, że jeszcze kilka lat po zakończeniu pandemii będzie ona wpływać na oferty pracy.

- Z różnorodnych badań wynika, że pracownicy są świadomi nieodwracalnych zmian, które zachodzą w świecie pracy. [...] To pracodawca może ułatwić przedłużającą się pracę zdalną lub przestrzeganie reżimu sanitarnego. Wiele firm podejmuje decyzje np. o umożliwieniu pracownikom pracy zdalnej w przyszłości także po pandemii, które nie tylko wpłyną na ich atrakcyjność jako pracodawcy, ale też będą miały długofalowe skutki dla całego rynku - komentuje Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.

Polacy nie są optymistyczni w zakresie opanowania pandemii - zaledwie 37 proc. spodziewa się powstrzymania COVID-19 do końca 2021 r. Okazuje się, że 91 proc. badanych jest gotowa na zmianę pracy. Jest to o 14 proc. więcej w porównaniu z początkiem pandemii i o 8 proc. w stosunku do drugiej fali koronawirusa.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >