BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pracownicy nie poczują składek na PPK. Wszystko przez obniżki podatków

22 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, spotkały się z raczej ambiwalentnym odbiorem Polaków. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju ma jednak dobrą wieść. Jak mówi, pracownicy nawet nie odczują tego, że z ich kieszeni zniknęło cokolwiek na poczet PPK.

PPK "to bardzo efektywny i bezpieczny sposób odkładania na przyszłość", jak określił go wiceprezes PFR, Bartosz Marczuk. Jego zdaniem Pracownicze Plany Kapitałowe można porównać do lokaty o oprocentowaniu wynoszącym 100% - "ja wpłacam 100 zł, a drugie 100 zł otrzymuję za to od firmy i państwa". Nie wszystkich to jednak przekonuje.

PPK wiążą się bowiem z wpłatami dokonywanymi przez pracownika. Mowa tutaj o uiszczaniu opłaty w wysokości od 2% do 4% ze strony pracownika. Na PPK wpłaca swoim zatrudnionym także pracodawca. Z jego strony mowa o pokryciu Planów w stopniu wynoszącym 1,5% do 4%. Forsal.pl przypomina także o rokrocznej dopłacie z budżetu państwa, które dopłaca oszczędzającym po 240 złotych. Zaś opłata "powitalna" to 250 złotych.

PPK zrekompensują niższe podatki

Cały czas jednak, by funkcjonować w ramach PPK, trzeba na ich poczet przeznaczać część swojego dochodu, jak już wspomnieliśmy. Dla pracowników to jednak kolejne potrącenia od zarobków obok podatku dochodowego i składek ZUS, które muszą oddawać. Bartosz Marczuk przekonuje jednak, że to, co wypłacamy w ramach PPK zrekompensuje nam zerowy PIT dla młodych i mniejszy stopień tego podatku, który w tym roku zmieniono z 18% na 17%.

Zapłacimy niższe zaliczki na podatekdochodowy, co w efekcie przełoży się na wzrost naszych miesięcznych pensji netto. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na wejście do PPK, to tak jakby rezygnował z tych dodatkowych pieniędzy. Osoba zarabiająca 4000 zł brutto sama wpłaci do PPK 80 zł miesięcznie, a drugie 80 zł otrzyma od firmy i państwa - przekonuje wiceprezes PFR.

Tagi:

pracownicyPPKPolskafinanse

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Branże, w których warto pracować. Ogromne wzrosty wynagrodzeń

Czytaj więcej >
Podatek cukrowy wpłynął na asortyment sklepów

Finanse

Opłata cukrowa dla nowych produktów. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Czytaj więcej >
fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oddział w Rybniku.

Finanse

ZUS przypomina: zostało kilka dni na złożenie ważnego formularza

Czytaj więcej >

Finanse

Indywidualni klienci będą mogli kupować złoto od KGHM

Czytaj więcej >

Finanse

Wynajem mieszkań. Przedsiębiorcy zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości

Czytaj więcej >
Czym jest umowa agencyjna, kiedy się ją zawiera i kogo dotyczy?

Finanse

Niedługo olbrzymia ilość Polaków dostanie wiadomość od swojego banku. Lepiej jej nie ignorować

Czytaj więcej >