Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pracownicy nie poczują składek na PPK. Wszystko przez obniżki podatków
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.08.2019 02:00

Pracownicy nie poczują składek na PPK. Wszystko przez obniżki podatków

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PPK "to bardzo efektywny i bezpieczny sposób odkładania na przyszłość", jak określił go wiceprezes PFR, Bartosz Marczuk. Jego zdaniem Pracownicze Plany Kapitałowe można porównać do lokaty o oprocentowaniu wynoszącym 100% - "ja wpłacam 100 zł, a drugie 100 zł otrzymuję za to od firmy i państwa". Nie wszystkich to jednak przekonuje.

PPK wiążą się bowiem z wpłatami dokonywanymi przez pracownika. Mowa tutaj o uiszczaniu opłaty w wysokości od 2% do 4% ze strony pracownika. Na PPK wpłaca swoim zatrudnionym także pracodawca. Z jego strony mowa o pokryciu Planów w stopniu wynoszącym 1,5% do 4%. Forsal.pl przypomina także o rokrocznej dopłacie z budżetu państwa, które dopłaca oszczędzającym po 240 złotych. Zaś opłata "powitalna" to 250 złotych.

PPK zrekompensują niższe podatki

Cały czas jednak, by funkcjonować w ramach PPK, trzeba na ich poczet przeznaczać część swojego dochodu, jak już wspomnieliśmy. Dla pracowników to jednak kolejne potrącenia od zarobków obok podatku dochodowego i składek ZUS, które muszą oddawać. Bartosz Marczuk przekonuje jednak, że to, co wypłacamy w ramach PPK zrekompensuje nam zerowy PIT dla młodych i mniejszy stopień tego podatku, który w tym roku zmieniono z 18% na 17%.

Zapłacimy niższe zaliczki na podatekdochodowy, co w efekcie przełoży się na wzrost naszych miesięcznych pensji netto. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na wejście do PPK, to tak jakby rezygnował z tych dodatkowych pieniędzy. Osoba zarabiająca 4000 zł brutto sama wpłaci do PPK 80 zł miesięcznie, a drugie 80 zł otrzyma od firmy i państwa - przekonuje wiceprezes PFR.