Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wilki w Wielkopolsce, dostrzegli je pod miastem. Władze ostrzegają mieszkańców
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 28.01.2021 01:00

Wilki w Wielkopolsce, dostrzegli je pod miastem. Władze ostrzegają mieszkańców

Wilki pod Poznaniem
Pxhere

Wilki grasujące pod Poznaniem

Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie poinformował na swoim profilu na Facebooku o nagraniu. Na tym w widać dwa zarejestrowane w Puszczy Zielonce pod Poznaniem przechadzające się wilki.

Jak podają leśnicy, wilki nie są częstymi gośćmi w tych okolicach, jednak ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej informacji dotyczących spotkań mieszkańców ze zwierzętami. Dwa wilki przechadzające się po puszczy zarejestrowała fotopułapka ustawiona w lesie.

Ruszyła akcja informacyjna

W związku z nieoczekiwanymi gośćmi w Puszczy Zielonce Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie rozpoczął akcję informacyjną, dzięki której mieszkańcu dowiedzą się jak reagować, jeśli dojdzie do spotkania z drapieżnikiem. Porady mają być systematycznie zamieszczane naFacebooku. 

Pierwsza z nich dotyczy wychodzenia na spacer z naszymi czworonogami. Leśny Zakład Doświadczalny przypomina, by zwierzę zawsze trzymać na smyczy. Dzięki temu nie będziemy musieli go szukać jeśli pobiegnie w głąb lasu, a także uchronimy go przed wieloma niebezpieczeństwami.

 - Zabierając swojego psa na spacer, zawsze miej go na smyczy. Zaoszczędzisz w ten sposób: sporo czasu, bo nie będziesz go szukać, uchronisz go od wielu zagrożeń, sprawisz, że zwierzęta w lesie będą o wiele spokojniejsze - czytamy na fanpage’u na facebooku.

Co zrobić gdy spotkasz wilka?

Ostatnimi czasy słyszy się coraz więcej o pojawiających się w polskich lasach wilkach. Aby niepotrzebnie nie narażać się na niebezpieczeństwo, warto zapamiętać kilka zasad, które opublikowała strona Lasów Państwowych:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli wyglądają na wygłodzone. Jeśli chcesz im pomóc, zamiast robić to na własną rękę, lepiej poinformuj Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”,

  • Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu dbaj o porządek w okolicy swojego domu - przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami,

  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów,

  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka pod żadnym pozorem go nie dotykaj, ani nie zabieraj ze sobą. Najlepsze co możesz zrobić to zapisać swoją lokalizację np.w aplikacji mBDL, albo numeru najbliższego słupka oddziałowego, zrobić zwierzęciu zdjęcie i powiadomić właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

  • Jeśli wilk wyskoczy na drogę, unieś ręcę i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

  • Jeśli mimo to, wilk nie będzie się oddalać, tylko zacznie iść w twoją stronę zacznij rzucać w wilka przedmiotami znajdującymi się w zasięgu ręki - najlepiej grudami ziemi,

  • Spokojnie się wycofaj. Możesz zacząć biec dopiero gdy upewnisz się, że wilk znajduje się już w sporej odległości od ciebie i nie interesuje się tobą,

  • Jeśli będziesz miał taką możliwość, zrób wilkowi zdjęcie i powiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.