BiznesINFO.pl

Piotr Molecki/East News

Ministerstwo zmienia plany ws. powrotu do szkoły. Ci uczniowie nie mają co na niego liczyć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy powrót do szkół starszych roczników

  • Jakie zajęcia mogą być prowadzone w szkołach stacjonarnie

  • Czy ilość zachorowań wzrosła odkąd uczniowie klas I-III wrócili do szkół

Powrót do szkół klas I-III

Najmłodsi uczniowie klas 1-3 wrócili już do normalnego trybu pracy i uczą się stacjonarnie w szkołach. Inaczej wygląda sytuacja starszych roczników, które nadal pracują w trybie zdalnym. Do kiedy taki stan się utrzyma i kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół?

Jak podaje ministerstwo, powrót do szkół uczniów klas I-III nie wpłynął negatywnie na poziom zachorowalności dzieci i nauczycieli w szkołach. Na tę chwilę 14274 placówki pracują w trybie stacjonarnym i tylko 21 szkół przeprowadza naukę w trybie zdalnym, a 148 pracuje hybrydowo.

- Zatem blisko 99 proc. szkół podstawowych pracuje normalnie. Frekwencja uczniów w tych klasach, tak jak w przedszkolach, też jest ponad 99-proc. Co świadczy o tym, że wymogi sanitarne, które zostały zastosowane w przedszkolach i szkołach przynoszą oczekiwane rezultaty - poinformował minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w środę 27 stycznia.

Powrót do szkół starszych roczników

Wiadomo, że starsze roczniki będą musiały jeszcze chwilę poczekać, by znów zasiąść w szkolnych ławkach. Minister nie podał jednak żadnej konkretnej daty , jednak pewne jest, że do normalnego trybu pracy w pierwszej kolejności wrócą uczniowie klas ósmych i maturalnych, które już niedługo przystąpią do egzaminów.

- Wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa. Nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie, bo najważniejsze jest życie i zdrowie społeczeństwa - przekazał minister i jednocześnie zaznaczył, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu, możliwe, że klasy I-III będą musiały wrócić znów do pracy zdalnej.

Minister przekazał też, że powrót do szkół planowany jest cały czas, jednak ma nadzieję, że “w dalszej części lutego będzie zgoda na pójście do nauczania stacjonarnego”.

W tej chwili możliwa jest organizacja konsultacji indywidualnych lub w małych grupach z przedmiotów egzaminacyjnych dla ósmoklasistów i maturzystów. Szkoły o profilach zawodowych mogą w dalszym ciągu prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Uczniowie szkół branżowych mogą realizować zajęcia praktyczne u pracodawcy.

Uczniowie mieli wrócić do szkół już w lutym

Jeszcze w pierwszej połowie stycznia, minister Przemysław Czarnek mówił o możliwości powrotu do szkół jeszcze w lutym.

- Jeśli nie trafi do nas trzecia fala, to mam nadzieję, że już w lutym przynajmniej w systemie hybrydowym będziemy mogli puścić do szkół uczniów klas 8 i uczniów klas maturalnych, bo oni tego potrzebują z uwagi na egzaminy, a następnie będziemy hybrydowo puszczać do szkół pozostałe roczniki - informował minister w rozmowie z Onetem.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]