BiznesINFO.pl
Kiedy powrót do szkół ósmoklasistów i maturzystów? Minister tłumaczy

Piotr Molecki/East News

Ministerstwo zmienia plany ws. powrotu do szkoły. Ci uczniowie nie mają co na niego liczyć

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Kiedy Ministerstwo Edukacji planuje powrót do szkoły? Przemysław Czarnek podał jedną datę i kilka szczegółów dotyczących aktualnej pracy w placówkach edukacyjnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy powrót do szkół starszych roczników

  • Jakie zajęcia mogą być prowadzone w szkołach stacjonarnie

  • Czy ilość zachorowań wzrosła odkąd uczniowie klas I-III wrócili do szkół

Powrót do szkół klas I-III

Najmłodsi uczniowie klas 1-3 wrócili już do normalnego trybu pracy i uczą się stacjonarnie w szkołach. Inaczej wygląda sytuacja starszych roczników, które nadal pracują w trybie zdalnym. Do kiedy taki stan się utrzyma i kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół?

Jak podaje ministerstwo, powrót do szkół uczniów klas I-III nie wpłynął negatywnie na poziom zachorowalności dzieci i nauczycieli w szkołach. Na tę chwilę 14274 placówki pracują w trybie stacjonarnym i tylko 21 szkół przeprowadza naukę w trybie zdalnym, a 148 pracuje hybrydowo.

- Zatem blisko 99 proc. szkół podstawowych pracuje normalnie. Frekwencja uczniów w tych klasach, tak jak w przedszkolach, też jest ponad 99-proc. Co świadczy o tym, że wymogi sanitarne, które zostały zastosowane w przedszkolach i szkołach przynoszą oczekiwane rezultaty - poinformował minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w środę 27 stycznia.

Powrót do szkół starszych roczników

Wiadomo, że starsze roczniki będą musiały jeszcze chwilę poczekać, by znów zasiąść w szkolnych ławkach. Minister nie podał jednak żadnej konkretnej daty, jednak pewne jest, że do normalnego trybu pracy w pierwszej kolejności wrócą uczniowie klas ósmych i maturalnych, które już niedługo przystąpią do egzaminów.

- Wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa. Nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie, bo najważniejsze jest życie i zdrowie społeczeństwa - przekazał minister i jednocześnie zaznaczył, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu, możliwe, że klasy I-III będą musiały wrócić znów do pracy zdalnej.

Minister przekazał też, że powrót do szkół planowany jest cały czas, jednak ma nadzieję, że “w dalszej części lutego będzie zgoda na pójście do nauczania stacjonarnego”.

W tej chwili możliwa jest organizacja konsultacji indywidualnych lub w małych grupach z przedmiotów egzaminacyjnych dla ósmoklasistów i maturzystów. Szkoły o profilach zawodowych mogą w dalszym ciągu prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Uczniowie szkół branżowych mogą realizować zajęcia praktyczne u pracodawcy.

Uczniowie mieli wrócić do szkół już w lutym

Jeszcze w pierwszej połowie stycznia, minister Przemysław Czarnek mówił o możliwości powrotu do szkół jeszcze w lutym.

- Jeśli nie trafi do nas trzecia fala, to mam nadzieję, że już w lutym przynajmniej w systemie hybrydowym będziemy mogli puścić do szkół uczniów klas 8 i uczniów klas maturalnych, bo oni tego potrzebują z uwagi na egzaminy, a następnie będziemy hybrydowo puszczać do szkół pozostałe roczniki - informował minister w rozmowie z Onetem.

Podobne artykuły

Emerytura obywatelska jedynym ratunkiem?

Polska i świat

Gwiazdowski widzi tylko jeden sposób na zachowanie emerytur

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Santander, PKO, mBank i cztery inne banki z przerwami na weekend. Transakcję lepiej wykonaj zawczasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Polska i świat

ING z ogromną awarią. Klienci odcięci od własnych pieniędzy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >