Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Obostrzenia możemy zacząć żegnać w lutym. Ważne słowa wiceministra o galeriach i restauracjach
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 23.01.2021 01:00

Obostrzenia możemy zacząć żegnać w lutym. Ważne słowa wiceministra o galeriach i restauracjach

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Galeria Handlowa Wilenska N/Z Zakaz stacjonarmego dzialania restauracji i lokali gastronomicznych, ograniczenia w ich funkcjonowaniu - sprzedaz wylacznie na wynos, zakaz konsumpcji na miejscu
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy zostaną zniesione obostrzenia

  • Które branże zostaną objęte luzowaniem obostrzeń

  • Czy istnieje szansa dla gastronomii i innych branż

Obostrzenia uciskają Polaków

Polacy są coraz bardziej zmęczeni kwarantanną narodową. Według najnowszych badań ponad połowa Polaków nie chce kolejnych obostrzeń, a marzy o powrocie do normalności.

O zdjęciu obostrzeń marzą także przedsiębiorcy, których biznesy jeden po drugim padają ze względu na brak dochodów. Co więcej, wielu z nich zdecydowało się na otwarcie swoich biznesów.

Impulsem do takiego postępowania był wyrok WSA w Opolu, który jednoznacznie stwierdził, że postępowanie rządzących jest niezgodne z konstytucją. O hierarchii aktów prawnych i wprowadzania obostrzeń przez rząd więcej pisaliśmy wcześniej.

Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii w wywiadzie dla Wirtualnej Polski powiedział, że wraz z końcem stycznia prawdopodobnie zostaną otwarte sklepy wielkopowierzchniowe. Szef resortu argumentował, że obecna sytuacja epidemiologiczna nie przemawia za dalszym ich zamknięciem. Cóż, właściciele galerii handlowych także zaczęli grozić skarbowi państwa pozwami.

Jednocześnie wciąż na lodzie pozostaje gastronomia oraz inne gałęzie polskiej gospodarki. W tym samym wywiadzie Jarosław Gowin stwierdził, że takiej rekomendacji nie może dać pozostałym podmiotom objętym lockdownem.

Obostrzenia znoszone od lutego?

Obostrzenia mogą być luzowane od lutego - wynika ze słów wiceministra zdrowia, Waldemara Kraski, który był gościem Radia Zet. Jakie nadzieje wiceminister rozbudził w Polakach?

- Myślę, że najszybciej dojdzie do uruchomienia szeroko rozumianego handlu, więc być może galerie handlowe od lutego będą uruchomione, a w przyszłości na pewno pozostała część będzie w jakimś innym reżimie sanitarnym - powiedział.

Wiceszef resortu zaznaczył, że polski rząd do wszystkich obostrzeń podchodzi z dużą ostrożnością. Podkreślił, że na bieżąco jest także monitorowana sytuacja w Europie i dodał, że część z naszych sąsiadów już boryka się z trzecią falą pandemii.

- Jeżeli spojrzymy na to z punktu widzenia epidemiologicznego, medycznego i miałbym na szali postawić restauracje i handel. To w restauracjach dochodzi i dochodziło do największej liczby zakażeń. Tam musimy zdjąć maseczkę, przebywamy więcej niż 15 minut, najczęściej też nie przebywamy z tymi, z którymi mieszkamy, ale z obcymi osobami. Jeżeli jesteśmy w galerii czy supermarkecie, to jesteśmy w dystansie, nosimy maseczkę - to ryzyko jest mniejsze - tłumaczył Kraska.

Wygląda na to, że handel może już stawać w przedbiegach. Z kolei gastronomia wciąż musi czekać na swoją kolej.