BiznesINFO.pl

Flickr/Chris, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Policja wystawia mandat za mandatem. Tylko ostatniej doby przeprowadziła 30 tys. kontroli

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za co grozi mandat w czasie pandemii

  • Ile miejsc skontrolowali dotychczas policjanci

  • Ile kar wystawili

Mandat goni mandat. Policja wzięła się za walkę z koronawirusem

Mandat w dobie pandemii ma przede wszystkim dyscyplinować obywateli, aby przestrzegali obostrzeń. Za co można otrzymać karę? Chociażby za bagatelizowanie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obowiązek, który przez miesiące podważali obywatele i sądy, został uwzględniony w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, co nie budzi wątpliwości środowiska prawniczego. Zgodnie z obowiązującymi zasadami mamy obowiązek nosić maseczki m.in. na ulicy, w środkach komunikacji miejskiej, a także na stacji benzynowej.

W przestrzeganiu pandemicznych restrykcji mają pomagać policjanci. W trakcie wczorajszej konferencji prasowej komendant główny Policji Jarosław Szymczyk oznajmił, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej za łamanie zasad. - Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać - zadeklarował funkcjonariusz.

Mundurowi natychmiast przystąpili do działania. Portal money.pl donosi, że w ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 31 tys. kontroli. Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka przyznał w rozmowie z PAP, że monitorowane było przestrzeganie „nakazów, zakazów i ograniczeń”.

Skończył się czas pobłażliwości i policja zaczęła znacznie częściej sięgać po mandat. W ciągu jednego dnia wystawiono 6,5 tys. mandatów za łamanie nakazu zasłania ust i nosa. Co więcej, skierowano 730 wniosków o ukaranie do sądu. Dodatkowo pouczono 1 850 obywateli.

Portal prawo.pl podaje, że mandat za nieprzestrzeganie obostrzeń wynosi 500 zł. Jednak jeżeli funkcjonariusz postanowi zgłosić wykroczenie do sanepidy to kara administracyjna może wahać się w przedziale między 5 a 30 tys. zł.

Gdzie najłatwiej o mandat?

Rzecznik zaznaczył, że celem policji nie jest walka z obywatelami, a walka z pandemią. Policyjne kontrole nie ograniczają się jednak wyłącznie do sprawdzania, czy Polacy noszą maseczki. Na mandat naraża się każdy, kto prowadzi działalność objętą zakazem .

Rzecznik KGP zdradził, że minionej doby skontrolowano ok. 9620 galerii handlowych oraz 125 miejsc organizacji wesel. Mundurowi wybrali się także do 84 obiektów, w których zazwyczaj odbywają się dyskoteki. Mandat może spotkać również każdego, kto mimo zakazu przyjmuje hotelowych gości. W piątek policjanci sprawdzili 513 miejsc noclegowych.

W centrum ich zainteresowania pozostają także restauracje - odwiedzili w sumie 1420 punktów gastronomicznych w całej Polsce. Na kontrolę powinni przygotować się także właściciele siłowni i klubów fitness. Tylko jednego dnia policjanci pojawili się w 700 tego typu obiektach.

Na mandat naraża się również pasażer komunikacji miejskiej, który podróżuje bez okrycia twarzy. W ostatnim czasie policjanci sprawdzili 3300 środków transportu publicznego. Przyglądali się przede wszystkim kwestii przestrzegania limitów osobowych.

Do zadań związanych z monitorowaniem przestrzegania pandemicznych ograniczeń kieruje się ok. 20 tys. policjantów dziennie . W sam piątek funkcjonariusze przeprowadzili 415 900 kontroli osób przebywających na kwarantannie.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >