BiznesINFO.pl
EN 01355731 0010

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polacy masowo kupują pompy ciepła. Nie chcą korzystać z ogrzewania gazowego

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W Polsce z roku na rok rośnie popyt na pompy ciepła, które zapewniają ogrzewanie domu i mogą być dobrym zamiennikiem ogrzewania gazowego. Obecna sytuacja polityczna i zawirowania na rynku gazu związane z rosyjską polityką energetyczną mogą dodatkowo zwiększyć sprzedaż.

Portal gadzetomania.pl przeanalizował sprzedaż pomp ciepła w Polsce w ostatnich 12 latach i wyniki są bardzo zaskakujące. Sprzedaż nie tylko zaczęła rosnąć w postępie niemal geometrycznym, to dodatkowo w Polsce sprzedaje się znacznie więcej takich urządzeń niż w Niemczech.

Pompy powietrza biją rekordy popularności

W 2021 r. sprzedano w Polsce ponad 90 tys. pomp ciepła, co oznacza wzrost sprzedaży względem 2020 r. o ponad 30 tys. sztuk. Gdy zobaczymy statystyki z 2010, to wzrost sprzedaży jest dziesięciokrotny.

Największą popularnością cieszą się pompy powietrze/woda służące do ogrzewania domów. PORT PC w danych prezentowanych przez gadzetomania.pl ukazuje, że w Polsce sprzedaje się też więcej pomp ciepła w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż ma to miejsce w Niemczech.

Pompy ciepła jako zastępstwo ogrzewania gazowego

Biorąc pod uwagę ostatnie zawirowania na rynku gazu i prawdziwy rollercoaster cen surowca na europejskich giełdach, pompy ciepła mogą być świetnym sposobem na zastąpienie metody ogrzewania domu.

Dodatkowym czynnikiem mogącym w 2022 r. skłaniać Polaków do zakupów pomp ciepła jest groźba nagłego odcięcia dostaw gazu ziemnego z Rosji. Przy używaniu klasycznych systemów grzewczych gazowych może poskutkować znacznym wzrostem cen ogrzewania.

Pompy ciepła wykorzystują zimne powietrze, które dzięki wewnętrznemu mechanizmowi zamieniane jest w ciepło. Mogą korzystać z zimnego powietrza w otoczeniu.

Jedynym mankamentem montażu pompy ciepła mogą być wysokie koszty początkowe, jednak inwestycja ma szanse w dość krótkim czasie się zwrócić.

Rosyjskiego gazu coraz mniej

Należy jednak zwrócić uwagę, że Polska w ostatnich latach intensyfikuje działania na rzecz dywersyfikacji źródeł gazu, co oznacza odchodzenie od rosyjskich dostaw. Z planów Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe w 2023 r. Polska ma całkowicie zakończyć import surowca z Rosji.

Dalsze wykorzystywanie złóż z Rosji przez Europę Zachodnią mogą jednak wpłynąć na wahania cen surowca na rynku europejskim, co może wpływać jednak wciąż na rynek polski. W 2021 r. udział rosyjskiego gazu w strukturze importu surowca do Polski wyniósł około 50 proc., wynika z informacji MAP.

Tagi:

gazgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Prezes marki Yasumi o plusach i minusach franczyzy

Czytaj więcej >

Handel

Materiały budowlane drożeją w zastraszającym tempie. Jeśli planujesz remont, to lepiej go nie odkładaj

Czytaj więcej >

Handel

Braki towarów coraz bardziej doskwierają, tym razem ucierpią miłośnicy pikantnych dań

Czytaj więcej >

Handel

Kasety VHS wracają do łask. Za klasyki można dostać tysiące złotych

Czytaj więcej >

Handel

Netto planuje wprowadzić zmiany nocne po niedzielach handlowych. Związkowcy wściekli

Czytaj więcej >
Rachunek za prąd w wysokości 17 tys. zł zaskoczył emerytów

Handel

Ogródki działkowe coraz droższe. Sprzedający mogą zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych

Czytaj więcej >