BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Pogrzeby coraz droższe. Koszty idą w grube tysiące

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Koszty pogrzebu mogą okazać się ogromne. Ceny pochówku zależą od tego czy odbędzie się on w obrządku religijnym, czy będzie miał charakter świecki. Na ceny pogrzebu składają się inne rzeczy, m.in.: trumna, wieniec, a nawet strój dla zmarłej osoby. Do całości należy doliczyć koszt konsolacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są koszty pogrzebu

  • Co wiąże się z organizacją pogrzebu

  • Jak wygląda pogrzeb na tle innych uroczystości

Koszt pogrzebu przeraża

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wynik śmiertelności w Polsce. W zeszłym roku w naszym kraju zmarło prawie 500 tys. osób, a z danych Unii Europejskiej wynika, że śmierć poniosło o 2 tys. osób więcej w przeliczeniu na każdy milion mieszkańców. To daje nam drugie miejsca, zaraz za Bułgarią, w kwestii śmiertelności w całej Wspólnocie Europejskiej.

Zgon danej osoby musi potwierdzić lekarz. Z dokumentem od lekarza oraz dowodem osobistym zmarłego musimy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby uzyskać akt zgonu. A potem czeka nas zorganizowanie pogrzebu, którego koszty przerażają.

Średni koszt pogrzebu w Polsce w obrządku religijnym kosztuje obecnie ok. 4 tys. zł - wylicza dziennik "Super Express". Koszt pogrzebu świeckiego jest średnio o 1 tys. mniejszy, ale nadal kosztowny. Od czego zależą koszty związane z pogrzebem?

Przede wszystkim na koszt pogrzebu wpływa szereg czynności z nim związanych. Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku to koszt rzędu 300-40 zł, natomiast kremacja ciała może kosztować 1 tys. zł.

Do tego należy doliczyć organizacyjne koszty pogrzebu (przywiezienie trumny do kaplicy, zawiezienie jej na cmentarz, złożenie do grobu i zasypanie), które mogą wynieść od 1,5 tys. do 2 tys. zł.

Koszt pogrzebu a inne sytuacje

Wydatki wiążą się także z wyborem trumny, w której złożony zostanie zmarły. Sosnową trumnę można kupić już za 750 zł, natomiast dębowa to koszt rzędu 5 tys. zł, a nawet więcej. Co więcej, pamiętajmy o miejscu na cmentarzu.

Zapłata za miejsce na cmentarzu to koszt ponad 1 tys. zł na 20 lat, natomiast miejsce w grobowcu wykupione na 50 lat kosztuje ponad 5 tys. zł. Jednakże to nie wszystko, bowiem po pogrzebie zazwyczaj organizowana jest konsolacja.

Zorganizowanie konsolacji w restauracji to koszt nawet 100 zł od jednej osoby. Jeśli zdecydujemy się na stypę w domu, a zamówimy catering, również musimy liczyć się z kosztami liczonymi za poszczególne danie.

Koszty pogrzebu nie przebiją tych związanych z weselem. Choć za usługę księdza średnio pary młode muszą zapłacić od 200 zł do 1500 zł, czyli średnio 850 zł. Oczywiście koszty uzależnione są od danej parafii, a w tym przypadku żadna z nich nie chce ujawniać rzeczywistego cennika.

Organizacja wesela to również ogromne koszty. Z danych wynika, że pary młode wydają średnio 48 tys. zł na organizację wesela. Czasami chcąc ograniczyć koszty starają się zmieścić w budżecie oscylującym na 20 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się
z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >