Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.06.2023 18:24

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa

pieniądze
Domena publiczna

Wraz z początkiem czerwca miała miejsce waloryzacja świadczeń dla bezrobotnych. Tegoroczna podwyżka jest rekordowa ze względu na wysokość inflacji.

Waloryzacja dla bezrobotnych

Początek czerwca był momentem kolejnej waloryzacji świadczeń dla bezrobotnych. Podwyżka zasiłków i innych dodatków odpowiada wskaźnikowi średniorocznej inflacji w roku poprzedzającym.

Oznacza to zatem, iż tegoroczna waloryzacja jest rekordowa. Jak przypomina portal wpoznaniu.pl, zeszłoroczny wskaźnik inflacji wyniósł bowiem 14,4 proc.

Podwyżki są rekordowe

Czerwcowa waloryzacja podniosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Przez pierwsze 90 dni będzie on teraz wynosić 1491,90 zł - jak podaje wpoznaniu.pl, podwyżka wynosi 187,80 zł.

Z kolei kwota przysługująca bezrobotnym po upływie 90 dni również otrzymała podwyżkę, lecz nieco mniejszą. Obecnie wynosi ona 1171,60 zł, a podwyżka wyniosła 147,50 zł.

Zasiłek otrzymują tylko wybrani bezrobotni

Podwyżka zasiłków oczywiście wpłynie na wysokość innych świadczeń i dodatków powiązanych z nim. W wyniku tej waloryzacji również nieco pójdą w górę, mimo że bezpośrednio ona ich nie dotyczy.

Jak przypomina portal wpoznaniu.pl, zasiłek moją otrzymać ci bezrobotni, którzy w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy pracowali przez min. 365 dni. Konkretna kwota zasiłku zależy od stażu pracy i może wynosić od 80 proc. kwoty bazowej do aż 120 proc.

Tagi: Zasiłek