Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwójna emerytura z ZUS i KRUS możliwa dla wielu Polaków? Trzeba spełnić istotne warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.01.2024 22:47

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS możliwa dla wielu Polaków? Trzeba spełnić istotne warunki

Pieniądze na kalendarzu
Iberion

Otrzymywanie dwóch emerytur jednocześnie jest uważane przez wiele osób za mit. Tymczasem okazuje się, że nie do końca tak jest. Podwójna emerytura faktycznie bowiem jest możliwa - potrzebne jest jedynie spełnienie odpowiednich warunków.

Podwójna emerytura możliwa dla wielu Polaków

Wiele osób, które narzeka na wysokość swojego świadczenia emerytalnego bądź jego prognozowaną wysokość, często powtarza, że chętnie przyjęłoby jej podwójną wysokość. Wskazują oni jednocześnie, że coś takiego jest nierealnego i stąd musi to pozostać w sferze marzeń.

Tymczasem informacje podawane przez portal kobieta.interia.pl wskazują na zupełne przeciwieństwo tego typu stwierdzeń. Podwójna emerytura nie jest w jakikolwiek sposób mrzonką. Do tego celu trzeba jednak spełnić kilka istotnych warunków.

Nawet 1588 zł. Dodatkowe świadczenie można dostać w szczególnym przypadku

Podwójna emerytura z ZUS i KRUS. Trzeba spełnić pewne warunki

Sposobem na otrzymanie podwójnej emerytury jest pobieranie świadczenia zarówno z ZUS, jak i KRUS. Jest to sytuacja bardzo specyficzna; trzeba bowiem jednocześnie prowadzić gospodarstwo rolne i pracować zawodowo, a co za tym idzie - odprowadzać składki do obu instytucji finansowych.

W tym momencie zaczyna się kwestia zasad do spełnienia. W przypadku ZUS, trzeba wypełnić standardowe warunki, czyli osiągnąć wiek emerytalny i posiadać jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalnego. 

KRUS z kolei przyzna emeryturę, jeżeli oprócz wieku emerytalnego osoba wnioskująca o świadczenie była objęta ubezpieczeniem społecznym rolników przez okres min. 25 lat.

Podwójna emerytura z ZUS I KRUS. Są pewne haczyki

Otrzymywanie dwóch emerytur jednocześnie jest jednak obarczone ukrytymi warunkami. Oba świadczenia mogą bowiem uzyskać te osoby, które pochodzą z roczników 1949 i późniejszych.

Z kolei niespełnienie warunku uzyskania świadczenia z KRUS dot. okresu objęcia ubezpieczeniem nie oznacza, że pieniądze przepadną. ZUS przyjmie bowiem wniosek o zwiększenie emerytury o składki, które były odprowadzane do KRUS, w stosunku 1 proc. za jeden rok pracy w gospodarstwie rolnym.

źródło: kobieta.interia.pl