BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Podwójna emerytura do końca życia. Kto otrzyma świadczenie, jak się o nie starać

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Odpowiedzią na wysoką inflację i związane z tym wzrosty cen produktów jest podwójna emerytura. Mogą ją dożywotnio otrzymywać wybrane grupy seniorów.

Nie tylko dodatki

Obecnie emeryci mogą liczyć na kilka dodatków do emerytury. Są to m.in. świadczenie pielęgnacyjne, “trzynastka” oraz “czternastka”.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby otrzymywanie podwójnej emerytury. Jak jednak donosi Strefa Biznesu, jest to właściwie możliwe, jednak mogą skorzystać tylko wybrane grupy seniorów.

Na podwójną emeryturę mogą m.in. liczyć ci seniorzy, którzy służyli w służbach mundurowych. Warunki są dwa; pierwszym z nich czas służby w policji musi wynosić 15 lat.

Skorzystają mundurowi

Drugi jest trochę bardziej skomplikowany. Z możliwości podwójnej emerytury mogą skorzystać ci mundurowi, którzy zaczęli pracę po 1999 roku. Jest to związane z możliwością złożenia wniosków o emeryturę zarówno w ZUS, jak i ZER MSWiA.

Kolejną grupą, która może otrzymać podwójną emeryturę według Strefy Biznesu, są osoby opłacające składki w KRUS. Muszą to robić przez minimum 25 lat - w takim wypadku mogą pobierać świadczenie zarówno z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i z KRUS.

Zagraniczni pracownicy mają szczęście

Ostatnią grupą są osoby, które pracują za granicą. Otrzymają oni emeryturę kraju, w którym pracowali, jeżeli osiągną wymagany staż pracy tamże.

Jak jednak informuje Strefa Biznesu, emeryturę zagraniczną obsłuży właściwy dla tego kraju odpowiednik ZUS. Emerytura krajowa nadal będzie wypłacana przez ZUS.

Tagi:

emeryturaZUS

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]