Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek cukrowy ich zadowolił. "Ceny odstraszają, tak miało być"
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 09.01.2021 01:00

Podatek cukrowy ich zadowolił. "Ceny odstraszają, tak miało być"

Przez podatek cukrowy kupujemy mniej słodkich napojów
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wprowadzenie podatku cukrowego wpłynęło na zwyczaje zakupowe Polaków

  • Ile cukru spożywają polskie dzieci

  • Ile wynosi podatek cukrowy

Podatek cukrowy zniechęca Polaków do picia słodkich napojów

Wraz z Nowym Rokiem w życie wszedł podatek cukrowy, który miał w teorii zniechęcić Polaków do sięgania po niezdrowe napoje. Pomysł wprowadzenia nowej opłaty wzbudził sporo kontrowersji, zwłaszcza że wzrosły koszty także napojów alternatywnych dla tych słodzonych cukrem, które w końcu mają stanowić dla nich zdrowszą alternatywę.

- Cukier jest niezdrową rzeczą, każdy lekarz i nie tylko lekarz, to powie. W związku z tym ludzie chorują potem na nowotwory, choroby serca, wieńcowe. Lepiej jest nie używać cukru, podobnie jak lepiej jest nie palić papierosów, bo one powodują nowotwory. Dlatego palenie papierosów jest obciążone wysokimi podatkami. Podobnie tutaj: cukier jest niezdrowy i większość dojrzałych państw już dawno tę opłatę wprowadziła. Czy my chcemy być państwem, które jest niedojrzałe, które nie patrzy na system całościowo – że jest to pewien system naczyń połączonych? Tutaj to nie idzie do budżetu - tłumaczył konieczność wprowadzenia nowej opłaty premier Morawiecki na facebooku jednemu z internautów.

Wygląda na to, że Polacy wzięli sobie troskę polityków bardzo do serca. A nawet jeśli nie, to i tak już w niecałe 10 dni nowego roku 2021 widać, że wyraźnie sprzedaż słodkich napojów rzeczywiście spadła. Wywołało to jednoznaczną aprobatę polskich lekarzy.

- Ceny odstraszają, ale może tak właśnie miało być - komentowali cytowani przez PAP lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zły cukier

Problem spożycia cukru rzeczywiście jest i nie powinniśmy go bagatelizować. Lekarze OPZZ wskazują, że polskie dzieci jedzą najwięcej cukru w Europie. Dzieci poniżej 10. roku życia spożywają aż 95 g cukru dziennie, czyli 19 łyżeczek.

Problem jest chyba jednak o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Warto sobie przede wszystkim uświadomić fakt, że cukier dodawany jest obecnie do wszystkiego, nawet do produktów mięsnych, po których często w ogóle byśmy się tego nie spodziewali.

Każdy, kto ma nawet niewielkie pojęcie na temat zdrowego odżywiania, wie doskonale, że kolorowe słodkie napoje nie są zdrowe i należy spożywać je sporadycznie. Co innego z pozostałymi produktami, które często są uznawane za zdrowe, a w praktyce jest w nich więcej cukru niż w “niezdrowych napojach”. Tak czy inaczej, ograniczenie spożycia słodkich napojów z pewnością wyjdzie nam na zdrowie.

Ile wynosi podatek od cukru?

Na przedsiębiorców została narzucona opłata za każdy gram cukru, czy substancji słodzących na gram napoju. Nie trzeba było długo czekać, by koszty te zostały przerzucone na konsumentów, którzy w rezultacie płacą więcej w sklepie.

Ponadto, za każdy litr napoju z dodatkiem substancji jak kofeina lub tauryna trzeba zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju, podaje PAP.

Fundusze zgromadzone z tytułu opłaty za słodkie napoje mają być przekazywane w wysokości 98 proc. do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pozostałe 2 proc. ma trafiać do ministerstwa finansów i pokrywać koszty związane z egzekucją należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną ich pozyskiwania.