BiznesINFO.pl
Podatek cyfrowy już niedługo. Polska nie będzie czekać.

https://needpix.com/adam-gorka

Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

27 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatek cyfrowy jest nazywany daniną od technologicznych gigantów. Minister Finansów, Tadeusz Kościński powiedział, że jeśli do końca tego roku Unia Europejska nie podejmie decyzji w sprawie podatku to Polska zrobi to sama.

Podatek cyfrowy - co dalej?

Podatek cyfrowy już od lat jest przedmiotem unijnej debaty. Nowy podatek uderzyłby przede wszystkim w gigantów technologicznych takich jak Google czy Facebook. Spór wokół podatku toczy się głównie za sprawą kwestii tego, gdzie owi giganci płacą podatki. Zdaniem Unii Europejskiej właściciele platform powinni płacić podatki nie tylko w kraju, w którym mają swoją siedzibę, ale także w kraju faktycznej działalności. Problem rodzi się w momencie, w którym uświadomimy sobie, że technologiczni giganci działają praktycznie na całym świecie.

Minister Finansów Tadeusz Kościński podczas programu "Money. To się liczy" zapytany został o negocjacyjne "never ending story" związane z podatkiem cyfrowym. Jak twierdzi szef resortu, sytuacja wciąż jest bardzo dynamiczna. Wyjaśnił on, że z negocjacji wycofały się Stany Zjednoczone, a w niedługim czasie ma odbyć się spotkanie Komisji Europejskiej w związku z podatkiem cyfrowym. Ponadto, Minister przypomniał, że takie kraje jak Francja czy Wielka Brytania już ten podatek wdrożyły.

Podatek cyfrowy i stanowisko Polski w tej sprawie

Minister Finansów wyjaśnił, że Polska także chciałaby mieć już kwestię podatku cyfrowego za sobą. - Jeśli UE do końca roku nie zdecyduje ws. podatku cyfrowego, zrobimy to sami - zadeklarował szef resortu. Kościński liczy na szybkie rozwiązanie sprawy podatku cyfrowego, ponieważ wpływy z niego mogłyby niesamowicie zasilić nadszarpnięty przez pandemię koronawirusa budżet państwa - stwierdził podczas wywiadu.

Tadeusz Kościński zaznaczył również, że wolałby, aby podatek został wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ponieważ w przeciwnym razie firmy będą szukały krajów z niższymi podatkami. Zaznaczył, że koniec tego roku byłby dobrym momentem wprowadzenia podatku. - Nie możemy pozwolić, by firmy prowadziły u nas biznes i nie płaciły tu podatków - podsumował.

Tagi:

Unia EuropejskarządPolskapodatekMinisterstwo FinansówMinister FinansówKomisja Europejska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Tegoroczni emeryci mogą dostać więcej pieniędzy od ZUS-u, jeśli złożą wnioski we właściwych miesiącach

Czytaj więcej >
14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne

Finanse

Przekroczysz próg i zmniejszą czternastkę. Ważna granica emerytalna

Czytaj więcej >
zus

Finanse

ZUS rozpoczął już wysyłki listów, niedługo przyjdzie pewnie też do Ciebie. Lepiej nie wyrzucaj listu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.

Finanse

Ważne zmiany w kwotach wolnych od podatku. Ustawa deregulacyjna uchwalona

Czytaj więcej >
W styczniu możesz podwyższyć sobie emeryturę. To szansa na podwójny zysk

Finanse

Dostaje 22 776,86 zł emerytury miesięcznie. Tak wysokie świadczenie osiągnął dzięki dwóm rzeczom

Czytaj więcej >

Finanse

Czekają nas spore zmiany w podatku od spadków i darowizn

Czytaj więcej >