BiznesINFO.pl
Podatek cyfrowy już niedługo. Polska nie będzie czekać.

https://needpix.com/adam-gorka

Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

27 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Podatek cyfrowy jest nazywany daniną od technologicznych gigantów. Minister Finansów, Tadeusz Kościński powiedział, że jeśli do końca tego roku Unia Europejska nie podejmie decyzji w sprawie podatku to Polska zrobi to sama.

Podatek cyfrowy - co dalej?

Podatek cyfrowy już od lat jest przedmiotem unijnej debaty. Nowy podatek uderzyłby przede wszystkim w gigantów technologicznych takich jak Google czy Facebook. Spór wokół podatku toczy się głównie za sprawą kwestii tego, gdzie owi giganci płacą podatki. Zdaniem Unii Europejskiej właściciele platform powinni płacić podatki nie tylko w kraju, w którym mają swoją siedzibę, ale także w kraju faktycznej działalności. Problem rodzi się w momencie, w którym uświadomimy sobie, że technologiczni giganci działają praktycznie na całym świecie.

Minister Finansów Tadeusz Kościński podczas programu "Money. To się liczy" zapytany został o negocjacyjne "never ending story" związane z podatkiem cyfrowym. Jak twierdzi szef resortu, sytuacja wciąż jest bardzo dynamiczna. Wyjaśnił on, że z negocjacji wycofały się Stany Zjednoczone, a w niedługim czasie ma odbyć się spotkanie Komisji Europejskiej w związku z podatkiem cyfrowym. Ponadto, Minister przypomniał, że takie kraje jak Francja czy Wielka Brytania już ten podatek wdrożyły.

Podatek cyfrowy i stanowisko Polski w tej sprawie

Minister Finansów wyjaśnił, że Polska także chciałaby mieć już kwestię podatku cyfrowego za sobą. - Jeśli UE do końca roku nie zdecyduje ws. podatku cyfrowego, zrobimy to sami - zadeklarował szef resortu. Kościński liczy na szybkie rozwiązanie sprawy podatku cyfrowego, ponieważ wpływy z niego mogłyby niesamowicie zasilić nadszarpnięty przez pandemię koronawirusa budżet państwa - stwierdził podczas wywiadu.

Tadeusz Kościński zaznaczył również, że wolałby, aby podatek został wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ponieważ w przeciwnym razie firmy będą szukały krajów z niższymi podatkami. Zaznaczył, że koniec tego roku byłby dobrym momentem wprowadzenia podatku. - Nie możemy pozwolić, by firmy prowadziły u nas biznes i nie płaciły tu podatków - podsumował.

Tagi:

Unia EuropejskarządPolskapodatekMinisterstwo FinansówMinister FinansówKomisja Europejska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >