BiznesINFO.pl
Płacenie kartą w UE zmiany

biznesinfo

Płacenie kartą nie będzie wyglądało już tak samo. UE zmieni zasady

23 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Płacenie kartą w dobie za granicą to jeden z prostszych sposób na poradzenie sobie z inną walutą. Problemem były jednak koszty przewalutowania. Teraz UE wprowadziła regulacje, które znacznie ułatwi życie klientom.

Płacenie kartą zostanie ujednolicone w UE

Płacenie kartą w krajach członkowskich UE przejdzie spore zmiany. Jeszcze w 2019 roku zmniejszono koszty wydania karty czy wykład poza krajem. W kwietniu 2021 roku mają wejść nowe regulacje, które znacznie usprawnią informowanie klientów o kosztach operacji w obcych walutach. Dzięki temu korzystanie z kart płatniczych ma być ujednolicone w państwach członkowskich i w Europejskim Obszarze Gospodarczym (kraje jak np. Islandia, czy Norwegia).

Jak pisze portal bankier.pl, w 2021 roku dostawcy usług płatniczych będą mieli nowe zobowiązania wobec konsumentów. Od kwietnia klienci będą otrzymywać informacje o kursie przeliczenia przelewu, opłatach transakcyjnych, opłatach za przeliczenie waluty i kwocie, jaka finalnie trafi na konto odbiorcy. Ponadto podobne informacje będą pojawiać się w bankomatach i terminalach płatniczych, wraz z informacjami o kursie euro.

Klienci będą lepiej poinformowani

Zgodnie z nowym unijnym prawem, przy każdej zagranicznej transakcji musimy być informowani przez bank o kosztach przewalutowania, w tym o wysokości marży za przeliczenie waluty. Będziemy o tym dowiadywali się nie tylko w bankomatach, czy w aplikacjach do bankowości internetowej, ale także w punktach sprzedaży.

Jak pisze Business Insider, ustawa zawiera także informacje o "mark-up over the ECB rate". Komunikat pojawi się na potwierdzeniu transakcji. Ponadto, jeśli żadna z walut nie będzie w euro, zostaną przeprowadzone dwie transakcje, z waluty miejscowej na euro i z euro na walutę rachunku. Projekt wejdzie w życie w kwietniu 2021 r.

<

Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu &quot;Świat na Kołach&quot;. Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, gł&oacute;wnie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >