Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:22

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział

Jaka płaca minimalna w 2022 r.?
Biznes Info

Najprawdopodobniej już dziś dowiemy się o ile może zostać podniesiona w przyszłym roku płaca minimalna. Na ostateczne ustalenia w tej sprawie przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi obecnie płaca minimalna

  • O ile musi minimalnie wzrosnąć najniższa krajowa

  • Kto chce podniesienia minimalnego wynagrodzenia o 500 zł na rękę

Jaka płaca minimalna w 2022 r.?

Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji  propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych – w terminie do dnia 15 czerwca 2021 r. - napisało naszej redakcji niedawno Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, gdy podjęliśmy próbę uzyskania informacji odnośnie tego, jakiego wzrostu płacy minimalnej możemy spodziewać się w 2022 roku.

15 czerwca wypada dziś i to właśnie podczas dzisiejszego posiedzenia rząd ma zająć się projektem propozycji wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku, którą przygotował minister rozwoju, pracy i technologii. Propozycja ta zostanie przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego, czyli przedstawicielom m.in. związków zawodowych i pracodawców. Przedstawiona dziś propozycja dotycząca płacy minimalnej w 2022 roku nie oznacza, że taka będzie jej ostateczna wysokość. Owa wysokość będzie bowiem przedmiotem negocjacji między rządem a partnerami społecznymi. Na wypracowanie stanowiska w tej sprawie jak przypomina Polska Agencja Prasowa jest 30 dni, a ustalona wysokość do 15 września zostanie ogłoszona w Monitorze Polskim.

Co jeśli rządzący nie zdołają porozumieć się z partnerami społecznymi w kwestii wysokości minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku? Wówczas decyzję w tej sprawie podejmie rząd.

Wiadomo, że płaca minimalna w 2022 roku będzie musiała wynieść minimum 2984,70 zł brutto. To efekt mechanizmu ustawowego zgodnie z którym minimalne wynagrodzenie będzie musiało wzrosnąć o minimum 184,70 zł w związku z tym, że przeciętne wynagrodzenie w I kwartale tego roku przekroczyło próg 5600 zł (jak podał GUS wyniosło ono dokładnie 5681 zł i był to wzrost o 6,6 proc. rok do roku).

Związkowcy postulują 500 plus

Wzrostu najniższej krajowej o niespełna 200 zł nie zaakceptują związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Związek postuluje powiem podniesienie płacy minimalnej o 500 zł netto.

Czy rząd zgodzi się na propozycję związkowców, czy też zaproponuje wzrost płacy minimalnej o tyle, o ile musi? Czy wysokość płacy minimalnej przekroczy barierę 3000 zł brutto? Tego dowiemy się już niebawem. O propozycji minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku na pewno poinformujemy.

Przypomnijmy, że obecnie płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w 2020 roku. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 18,30 zł brutto (w zeszłym roku było to 17 zł brutto).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]