Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP sprzedaje nieruchomości, setki ofert do wyboru. „Ceny mieszkań są naprawdę konkurencyjne”
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.04.2023 20:14

PKP sprzedaje nieruchomości, setki ofert do wyboru. „Ceny mieszkań są naprawdę konkurencyjne”

mieszkania-bloki-nieruchomości
PKP S.A.

Nieruchomości sprzedawane przez PKP S.A. są w większości własnością Skarbu Państwa, a PKP przysługuje prawo do użytkowania wieczystego. Mieszkania i działki są sprzedawane w trybie przetargów publicznych otwartych, stąd też każdy może wziąć w nich udział. Co roku PKP sprzedaje ok. 400 nieruchomości o łącznej wartości ok. 70-80 mln zł – informuje portalsamorzadowy.pl.

Gigantyczny zasób nieruchomości

Polskie Koleje Państwowe są właścicielem jednego z największych zasobów nieruchomości w naszym kraju – podaje portalsamorzadowy.pl. Do spółki należą m.in.: ok. 90 proc. czynnych dworców kolejowych w całym kraju, grunty, różnego rodzaju obiekty — od hal magazynowych po budynki mieszkalne, a nawet garaże – czytamy na stronie serwisu.

W skali kraju PKP zarządza ponad 100 tys. nieruchomości. Nadzór w tym sektorze sprawuje Pion Nieruchomości PKP S.A., który zajmuje się m.in. sprzedażą nieruchomości, wynajmem powierzchni handlowej i reklamowej, zarządzaniem mieniem, utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa na dworcach oraz w innych obiektach, a także realizacją projektów inwestycyjnych budżetowych i unijnych. 

367 mieszkań na sprzedaż

Na dzień 8 kwietnia na sprzedaż wystawionych jest 367 lokali mieszkalnych. Najwięcej mieszkań znajduje się w województwie śląskim, dolnośląskim, mazowieckim oraz opolskim. PKP wskazuje, że są to nie tylko lokale położone w dużych miastach takich jak Katowice, Wrocław czy Opole, ale również w mniejszych miejscowościach, jak Racibórz, Mrągowo, Bartoszyce, Dobra i Braniewo. 

Ceny mieszkań są naprawdę konkurencyjne. (...) Najdroższe w ofercie są lokale dostępne w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław – informuje PKP na swojej stronie internetowej. Przykłady: na sprzedaż wystawiony jest obecnie lokal mieszkalny o pow. 27,77 mkw. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego cena wywoławcza to 30 tys. zł. Z kolei lokal mieszkalny we Wrocławiu, mający powierzchnię 46,62 mkw. (+ piwnica i komórka lokatorska) wystawiono za cenę orientacyjną 265 tys. zł (zdjęcie główne artykułu).

Warto jeszcze dodać, że negocjacja ceny w przypadku zakupu nieruchomości jest możliwa tylko wtedy, gdy zrealizowano dwa przetargi, a nieruchomość w dalszym ciągu nie znalazła nabywcy. Sprzedaż jest wówczas możliwa w trybie rokowań za nie mniej niż 2/3 ceny wywoławczej. W tym trybie niezbędne są  jednak specjalne zezwolenia.

Jak kupić nieruchomość od PKP?

W zakładce Nieruchomości dostępnej na stronie internetowej PKP znajdziemy pytania i odpowiedzi dotyczące m.in. kwestii związanych ze sprzedażą i zakupem nieruchomości. Spółka wyjaśnia, że osoba zainteresowana zakupem powinna przygotować lokalizację nieruchomości, jej wielkość i numer działki, najlepiej również mapkę z zaznaczonym terenem. Dzięki tym informacjom możemy skierować sprawę do odpowiedniego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami. Ośrodek sprawdza, czy nieruchomość znajduje się w użytkowaniu wieczystym PKP S.A., czy ma uregulowany stan prawny, czy wymaga przeprowadzenia dodatkowych podziałów geodezyjnych oraz czy działka nie figuruje w wykazie terenów zamkniętych lub objęta jest umowami z innymi spółkami Grupy PKP. Na podstawie tych danych podejmujemy decyzję, czy nieruchomość może zostać wystawiona na sprzedaż – tłumaczy PKP.

Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem: https://www.pkp.pl/pl/nieruchomosci-menu.