Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP ogłosiło nowy rozkład jazdy. Jeśli wyjeżdżasz na Święta, lepiej się zapoznaj
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 14.12.2020 01:00

PKP ogłosiło nowy rozkład jazdy. Jeśli wyjeżdżasz na Święta, lepiej się zapoznaj

PKP nowy rozkład
Wikimedia Commons Actuell37 CC4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki był cel zmian w rozkładzie

  • Jakie poprawki wprowadziło PKP

  • Jakie nowe trasy zostały otwarte

PKP wprowadza nowy rozkład

PKP zapowiedziało, że dzięki zmianom w rozkładzie znacznie poprawi się czas i jakość połączeń. Pociągi mają zatrzymywać się łącznie w 420 miejscowościach. Być może doczekamy się w końcu przynajmniej złagodzenia problemu spóźnień i dłużących się przejazdów.

Zmiany zapowiedziała już jakiś czas temu rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk. Od 13 grudnia na odcinku między Trójmiastem a Warszawą pociągi Pendolino będą mogły "rozwinąć skrzydła" i pędzić z prędkością nawet 200 km/h.

Tak znacząca zmiana pomoże na skrócenie czasu przejazdu do 2 godzin i 32 minut (mniej o 20 minut względem starego rozkładu). Skorzystają z tego podróżni z tras Kraków - Gdynia, Katowice - Gdynia, oraz Rzeszów - Gdynia.

Poprawione zostanie również połączenie z Trójmiasta do Wrocławia. Ponadto jak pisze gazeta.pl, na linii między Poznaniem a Wrocławiem dokonano modernizacji, które podniosą przepustowość trasy.

Usprawnienia będą również na trasie Kraków - Katowice (trasa od 57 do 70 minut), oraz Katowice - Rzeszów. Czas podróży skróci się z czterech, do trzech godzin.

Będą nowe połączenie, przywrócono kilka starych

Stworzono nowe połączenie dla TLK Sudety między Jelenią Górą i Krakowem. W efekcie będzie możliwy dojazd pociągami do pięciu miast - Świdnicy, Dzierżoniowa, Ząbkowic Śląskich, Nysy i Prudnika.

Również TLK Kormoran będzie miał nową trasę, pomiędzy Polanicą Zdrój, a Olsztynem. Po drodze pociąg przejedzie przez Katowice i Warszawę. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do Kotliny Kłodzkiej.

Przywrócono także niektóre zawieszone nawet na kilka lat połączenia. Wraca trasa z Białegostoku i Bielska Podlaskiego do Hajnówki. Z kolei mieszkańcy Otwocka po raz pierwszy od kilku lat będą mogli skorzystać z PKP Intercity (przystanek na trasie Warszawa - Lublin).

Ponadto do użytku wróciła trasa kolejowa z i do Zakopanego. Do miasta będzie można dotrzeć bezpośrednio z Krakowa, ale także z Gdyni, czy z Warszawy.

Jak pisze gazeta.pl, zwiększono także ilość pociągów na głównych trasach, dokładniej między Wrocławiem, a Katowicami, oraz Krakowem i Poznaniem. Ponadto między Warszawą, a Trójmiastem będzie 30 połączeń, a między Krakowem a Katowicami 19.

Tagi: PKP