BiznesINFO.pl
PKO BP traci prezesa

PKO BP traci prezesa

PKO BP żegna swojego prezesa. Jagiełło odchodzi po 12 latach

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Największy polski bank bez prezesa. PKO BP poinformowało we wtorek wczesnym popołudniem o rezygnacji z funkcji prezesa Zbigniewa Jagiełło. Kojarzony z premierem Mateuszem Morawieckim Jagiełło kierował bankiem przez 12 lat i jako jedyny zachował stanowisko w państwowej spółce po przejęciu władzy przez PiS. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację

  • Jakie mogą być przyczyny odejścia szefa największego polskiego banku

  • Kto może zostać nowym prezesem PKO BP

PKO BP żegna prezesa

Tej dymisji chyba mało kto się spodziewał. We wtorek wczesnym popołudniem PKO BP wydał komunikat w którym informuje o odejściu prezesa Zbigniewa Jagiełły.

Zbigniew Jagiełło złożył ze skutkiem na datę przyszłą, tj. z upływem dnia zamknięcia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku zwołanego na dzień 7 czerwca 2021 r., rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku, jak również ze składu Zarządu Banku czytamy w komunikacie największego polskiego banku. 

W dalszej części komunikatu PKO BP informuje, że nie są znane przyczyn rezygnacji dotychczasowego prezesa instytucji.

Jagiełło kierował PKO BP od października 2009 roku. Wybierany był na kolejne kadencje w latach: 2011, 2014, 2017, a także w ubiegłym roku. Ustępujący prezes z bankowością i finansami związany jest przeszło 25 lat. Przez niemal dekadę był prezesem Pioneer Pekao TFI, współtworzył również PKO/Credit Suisse TFI.

Jagiełło odchodzi zatem z PKO BP po blisko 12 latach. Na czele największego polskiego banku stanął w początkowym okresie rządów koalicji PO-PSL i ku zaskoczeniu obserwatorów zachował stanowisko - jako jedyny prezes państwowej spółki - po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

Utrzymanie się na stanowisku tłumaczono bliską znajomością z Mateuszem Morawieckim, który pod koniec 2015 roku porzucił karierę w bankowości (kierował bankiem BZ WBK) na rzecz polityki. Początkowo pełnił stanowisko wicepremiera i ministra rozwoju, zaś w 2017 roku zastąpił Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu.

Jagiełło jak przypomina Business Insider Polska w czasach PRL był działaczem Solidarności Walczącej, kierowanej przez Kornela Morawieckiego, ojca premiera. Po jego śmierci w 2019 roku to właśnie Jagiełło został przewodniczącym organizacji. 

Dlaczego Jagiełło musiał odejść?

Dlaczego przyjaciel premiera odchodzi w momencie gdy notowania Mateusza Morawieckiego w kierownictwie PiS miały znowu wzrosnąć i o jego wymianie nie ma dziś mowy? Według Business Insider Polska może to być element szerszego politycznego planu, który został opracowany w kręgu władz partii rządzącej. Inny scenariusz głosi jednak, że to sam szef rządu ustalił plan odejścia Jagiełły już kilka tygodni temu i dziś został on upubliczniony. 

Dla inwestorów dymisja prezesa PKO BP była jednak ogromnym zaskoczeniem o czym świadczyć może fakt, że akcje banku zaliczyły na warszawskim parkiecie gwałtowny spadek (o 6,67 proc przy obrotach niemal 115,5 mln zł).

Kto zastąpi Jagiełłę na fotelu prezesa PKO BP? Według Onetu może to być Jan Emeryk Rościszewski, od 2016 roku wiceprezes zarządu PKO BP, odpowiadający m.in. za zadania związane z obszarem rynku detalicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

PKO BPkonta bankowePolskaMateusz Morawiecki

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >