PKO BP o polskim PKB i inflacji
Flickr/Monika, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Autor Maria Glinka - 13 Listopada 2020

Świetna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w Polsce

PKO BP przedstawił najnowszą ocenę kondycji polskiej gospodarki. Analitycy przekazali, że wskaźnik PKB w III kwartale wyraźnie uwolnił się od negatywnej tendencji, w której pozostawał przez prawie cały pandemiczny rok. Jesienne wyniki krajowej gospodarki są jednymi z najlepszych w całej Unii Europejskiej.

PKO BP o gospodarce w trakcie drugiej fali pandemii

Eksperci z PKO BP podjęli się oceny obecnego położenia polskiej gospodarki. Stanowisko banku bazuje na najnowszych, oficjalnych wyliczeniach zaprezentowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny.

Zastosowanie tzw. szybkiego szacunku doprowadziło urzędników do wniosku, że polskie PKB w III kwartale 2020 r. spadło o 1,6 proc. rok do roku. Dla porównania w II kwartale wskaźnik ten zmniejszył się o 8,4 proc. w porównaniu z 2019 r.

Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiPolacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyskiCzytaj dalej

„Polski PKB w III kwartale wyraźnie odbił od pandemicznego dna”, czytamy w opracowaniu PKO BP. Optymistyczne są nie tylko wyliczenia roczne, ale i kwartalne. Spadek PKB w II kwartale osiągnął poziom 9 proc., a w III – 7,7 proc. Wszystkie te szacunki wskazują na zdecydowanie ograniczenie recesji w Polsce.

Analitycy z PKO BP ocenili, że wyniki zarejestrowane przez Polskę w III kwartale są jednymi z najlepszych w Unii Europejskiej. Na podstawie danych udostępnionych przez Eurostat stwierdzili, że podobne rezultaty odnotowały tylko Litwa i Słowacja.

PKO BP o przyczynach poprawy kondycji polskiej gospodarki

W ocenie specjalistów z PKO BP w październiku i listopadzie aktywność polskiej gospodarki nie została aż tak poważnie zachwiana ponownym uderzeniem koronawirusa. Analitycy nie wykluczają, że Polska „mija szczyt zachorowań, a kolejne tygodnie przyniosą poprawę sytuacji pandemicznej”. W rezultacie nie spełniłyby się czarne scenariusze dotyczące IV kwartału 2020 r., które zapowiadają niektórzy komentatorzy.

Forsal podaje, że obecna analiza PKO BP zostanie uzupełniona po zaktualizowaniu danych przez GUS pod koniec listopada. Jednak już teraz eksperci z banku przewidują, że szczegółowe dane dotyczące PKB uwidocznią jesienny wzrost konsumpcji prywatnej o 2,2 proc. rok do roku, dalszy spadek inwestycji i dodatni wkład eksportu netto.

Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 5 tys. zł, pieniędzy nie zabraknieRzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 5 tys. zł, pieniędzy nie zabraknieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. W autobusie kobieta czuła, że umiera, kierowca podjął radykalną decyzję. Niesamowita historia opisana w "Dzień dobry TVN"
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

PKO BP o inflacji

W oficjalnym dokumencie PKO BP postanowiło przyjrzeć się także wzrostowi cen. GUS przekazał, że inflacja CPI w październiku wyniosła 3,1 proc. rok do roku względem 3,2 proc. we wrześniu. Zdaniem analityków inflacja bazowa pozostaje prawdopodobnie na poziomie między 4,2 proc. a 4,3 proc. rok do roku.

W których sektorach odnotowano spadki, a w których wzrosty cen? PKO BP wskazuje, że potaniały usługi telekomunikacyjne i turystyczne. Wzrosły natomiast koszty usług finansowych i opieki medycznej.

W ten weekend będzie wyjątkowo trudno dostać się do pieniędzy. Wielu Polaków musi przygotować zapasy gotówkiW ten weekend będzie wyjątkowo trudno dostać się do pieniędzy. Wielu Polaków musi przygotować zapasy gotówkiCzytaj dalej

Sama inflacja cen usług przyspieszyła do poziomu 7,3 proc. rok do roku (wcześniej 7,2 proc.), podczas gdy cen towarów – spowolniła do 1,5 proc. rok do roku (wcześniej 1,7 proc.).

Fakt, że to usługi ucierpiały najbardziej nie będzie miał, zdaniem PKO BP, aż tak dużego wpływu na ogólny spadek tempa inflacji. Powód? Ceny usług są zdecydowanie bardziej sztywne niż koszty produktów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo kto stał na dachu podczas Marszu Niepodległości. Wszystko się nagrało, film obalił teorie spiskowe
  2. Ministerstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość dla wszystkich Polaków. Nie wolno o niej zapominać
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Gigantyczny problem Włochów przed meczem z Polską. Podjęto decyzję, gwiazdy nie zagrają
  7. Najszybsza, najpyszniejsza i oszałamiająco serowa zapiekanka ziemniaczana. Możemy jadać ją codziennie, nigdy się nie znudzi
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News