BiznesINFO.pl
PKO BP o polskim PKB i inflacji

Flickr/Monika, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Świetna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w Polsce

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

PKO BP przedstawił najnowszą ocenę kondycji polskiej gospodarki. Analitycy przekazali, że wskaźnik PKB w III kwartale wyraźnie uwolnił się od negatywnej tendencji, w której pozostawał przez prawie cały pandemiczny rok. Jesienne wyniki krajowej gospodarki

PKO BP o gospodarce w trakcie drugiej fali pandemii

Eksperci z PKO BP podjęli się oceny obecnego położenia polskiej gospodarki. Stanowisko banku bazuje na najnowszych, oficjalnych wyliczeniach zaprezentowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny.

Zastosowanie tzw. szybkiego szacunku doprowadziło urzędników do wniosku, że polskie PKB w III kwartale 2020 r. spadło o 1,6 proc. rok do roku. Dla porównania w II kwartale wskaźnik ten zmniejszył się o 8,4 proc. w porównaniu z 2019 r.

„Polski PKB w III kwartale wyraźnie odbił od pandemicznego dna”, czytamy w opracowaniu PKO BP. Optymistyczne są nie tylko wyliczenia roczne, ale i kwartalne. Spadek PKB w II kwartale osiągnął poziom 9 proc., a w III – 7,7 proc. Wszystkie te szacunki wskazują na zdecydowanie ograniczenie recesji w Polsce.

Analitycy z PKO BP ocenili, że wyniki zarejestrowane przez Polskę w III kwartale są jednymi z najlepszych w Unii Europejskiej. Na podstawie danych udostępnionych przez Eurostat stwierdzili, że podobne rezultaty odnotowały tylko Litwa i Słowacja.

PKO BP o przyczynach poprawy kondycji polskiej gospodarki

W ocenie specjalistów z PKO BP w październiku i listopadzie aktywność polskiej gospodarki nie została aż tak poważnie zachwiana ponownym uderzeniem koronawirusa. Analitycy nie wykluczają, że Polska „mija szczyt zachorowań, a kolejne tygodnie przyniosą poprawę sytuacji pandemicznej”. W rezultacie nie spełniłyby się czarne scenariusze dotyczące IV kwartału 2020 r., które zapowiadają niektórzy komentatorzy.

Forsal podaje, że obecna analiza PKO BP zostanie uzupełniona po zaktualizowaniu danych przez GUS pod koniec listopada. Jednak już teraz eksperci z banku przewidują, że szczegółowe dane dotyczące PKB uwidocznią jesienny wzrost konsumpcji prywatnej o 2,2 proc. rok do roku, dalszy spadek inwestycji i dodatni wkład eksportu netto.

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije2. (https://wtv.pl/dzien-dobry-tvn-141120-mk-autobus "W autobusie kobieta czuła, że umiera, kierowca podjął radykalną decyzję. Niesamowita historia opisana w "Dzień dobry TVN"")3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

PKO BP o inflacji

W oficjalnym dokumencie PKO BP postanowiło przyjrzeć się także wzrostowi cen. GUS przekazał, że inflacja CPI w październiku wyniosła 3,1 proc. rok do roku względem 3,2 proc. we wrześniu. Zdaniem analityków inflacja bazowa pozostaje prawdopodobnie na poziomie między 4,2 proc. a 4,3 proc. rok do roku.

W których sektorach odnotowano spadki, a w których wzrosty cen? PKO BP wskazuje, że potaniały usługi telekomunikacyjne i turystyczne. Wzrosły natomiast koszty usług finansowych i opieki medycznej.

Sama inflacja cen usług przyspieszyła do poziomu 7,3 proc. rok do roku (wcześniej 7,2 proc.), podczas gdy cen towarów – spowolniła do 1,5 proc. rok do roku (wcześniej 1,7 proc.).

Fakt, że to usługi ucierpiały najbardziej nie będzie miał, zdaniem PKO BP, aż tak dużego wpływu na ogólny spadek tempa inflacji. Powód? Ceny usług są zdecydowanie bardziej sztywne niż koszty produktów.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >