Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Protest skarbówki może sparaliżować całe państwo. Przygotuj się na problemy ze złożeniem PIT-u
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 20.01.2020 01:00

Protest skarbówki może sparaliżować całe państwo. Przygotuj się na problemy ze złożeniem PIT-u

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PIT w terminie? Będą komplikacje

Zapowiada się niezłe zamieszanie z deklaracjami PIT. Trwa konflikt w sprawie wynagrodzeń pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. I nie zapowiada się na to, żeby miał się niedługo skończyć. A wszystko zaczęło się od opublikowania projektu budżetu państwa na 2020 rok. Została w nim zapisana podwyżka 6 proc. dla całej budżetówki.

“Wtedy skarbowi związkowcy nabrali podejrzeń, że od uzgodnionego już wzrostu pensji w ramach uchwały modernizującej KAS z maja ub.r. zostanie im odliczone te 6 proc. Obawy były do pewnego stopnia uzasadnione. Dzisiaj zaś sytuacja jest patowa i coraz bardziej realny jest strajk” - pisze “DGP”.

- Budżet państwa stał się bardziej napięty, mamy spowolnienie wzrostu PKB, a do tego uszczelnienie nie będzie już przynosiło tyle VAT. Protest służby odpowiedzialnej za pobór danin stanie się poważnym problemem nie tylko politycznym, ale i budżetowym - powiedziała na łamach “DGP” osoba z Ministerstwa Finansów.

Strajk podczas składania PIT

Planowany termin strajku pokrywa się z czasem, kiedy należy składać deklaracje PIT. Tym samym może dojść ogromnego zamieszania w tej kwestii.

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność” zapowiada, że komitet protestacyjny daje czas kierownictwu KAS do końca stycznia. - Później będziemy reagowali. Żeby strajk był skuteczny, musi być dotkliwy, a taki będzie, jeśli się zacznie w najgorętszym okresie dla urzędów skarbowych, czyli gdy rozliczane są zeznania podatkowe - ostrzega na łamach “DGP” związkowiec.

Kierownictwo nie widzi problemu

Jakie jest stanowisko KAS w tej sprawie? “DGP” otrzymało odpowiedź z biura prasowego KAS. - W ocenie kierownictwa MF i KAS zarówno wzrosty wynagrodzeń w poprzednich latach, jak i tegoroczna wysokość proponowanej podwyżki nie uzasadniają podjęcia aktywnej akcji protestacyjnej, tym bardziej że cały czas jest kontynuowany dialog ze stroną społeczną - napisano w komunikacie przesłanym do redakcji “DGP”.

Tymczasem rząd ma obawy, że z pracowników Krajowej Administracji Skarbowej przykład wezmą też inne grupy zawodowe - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.