Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.10.2020. Ogrody Palacu Prezydenckiego. Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonal zmian w skladzie Rady Ministrow. Z uwagi na zakazenie koronawirusem w uroczystosci nie wzial udzialu rekomendowany na ministra edukacji Przemyslaw Czarnek. N/z: wicepremier Jaroslaw Kaczynski
East News, Piotr Molecki
Autor Kamila Jeziorska - 24 Października 2020

Rzecznik PiS wytłumaczył politycznych nominatów w radach spółek: Eksperci nie myśleli po linii partii

PiS słynie przede wszystkim z trudnych i kontrowersyjnych reform oraz wszechobecnego kolesiostwa w kwestii obsadzania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Partii zdarzyło się na kierownicze stanowiska mianować wykształcone osoby, jednakże szybko potracili oni swoje stanowiska. Powód był jeden: nie myśleli po linii partii.

PiS słynie z nepotyzmu

PiS w 2015 r. obiecywało swoim wyborcom nie tylko obfite programy socjalne, ale także ukrócenie nepotyzmu w szeregach władzy. Niestety, tego ostatniego nie udało się spełnić, a znajomi i członkowie rodzin polityków partii odnajdują się na wysokich stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa.

Przypomnijmy, że przybytku Skarbu Państwa pilnuje minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, który konsekwentnie oddala oskarżenia o nepotyzm. Portal money.pl przypomina, że w ostatnich dnia było słychać o dwóch postaciach, które dostały posady drogą nepotyzmu.

Mowa tutaj o Nikodemie Matusiaku, synu posła PiS, doświadczony 34-letni człowiek, który na każdym z dziewięciu pełnionych stanowisk spędził najwyżej rok. Matusiak junior został został prezesem spółki Inova z grupy KGHM. Znany jest także przypadek Antoniego Dudy, stryja prezydenta grzejącego fotel w radzie nadzorczej PKP Cargo.

Pobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzePobierasz rentę z ZUS? Ostatni dzwonek na złożenie dokumentu, inaczej stracisz pieniądzeCzytaj dalej

Najczęściej z nepotyzmu i kolesiostwa obecnego w PiS tłumaczyć muszą się rzecznicy partii. Niedawno w popołudniowej rozmowie Marcina Zaborskiego w RMF FM gościem był Radosław Fogiel, zastępca rzecznika rządu. Usprawiedliwienie partyjnego kolesiostwa było dość zaskakujące.

DZISIAJ GRZEJE:

1. 2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Rząd tłumaczy, dlaczego tym razem go nie da

PiS usuwa myślących w inny sposób

Dziennikarz Marcin Zaborski wymienił imiona i nazwiska bliskich obsadzonych w spółkach Skarbu Państwa zastępcy rzecznika rządu. - Wszystkie z osób, które pan redaktor był łaskaw wypełnić, już chyba tych funkcji nie pełnią, albo przynajmniej ich zdecydowana większość, odpowiedział Fogiel.

Aleksander Fogiel zaznaczył także, że wszystkie konkursy na stanowiska w spółkach państwowych są otwarte, a posiadający odpowiednie kwalifikacje, jednakże niezwiązani z partią także mogą aplikować.

Apel prymasa Polski w sprawie Wszystkich Świętych. Nawołuje do pełnego zamknięciaApel prymasa Polski w sprawie Wszystkich Świętych. Nawołuje do pełnego zamknięciaCzytaj dalej

Przypomnijmy, że rząd chciał powołać w 2015 r. radę ds. spółek, na której czele stanąć miał niezależny ekspert. - Z podobnym problemem mierzyliśmy się, kiedy sprawowaliśmy władzę w latach 2005-2007. Wtedy poszliśmy w kierunku eksperckim, w kierunku otwartych konkursów. Wtedy do zarządów spółek trafiali eksperci z rynku, osoby z tytułami naukowymi, odpowiedział Fogiel. Czemu więc PiS odeszło od tego kierunku?

- Problem okazał się taki, że ich sposób myślenia o gospodarce i o zarządzaniu był zupełnie sprzeczny z tym, co Prawo i Sprawiedliwość ma w swoim programie, odpowiedział zastępca rzecznika rządu i dodał, że w spółkach Skarbu Państwa będą zasiadały osoby popierające program partii.

- Są ekonomiści i eksperci, którzy byliby co do zasady przeciwni konsolidacji Orlenu z Lotosem. My uważamy, że jest to wartość, więc trudno oczekiwać, żebyśmy obsadzali w radzie nadzorczej Orlenu osoby, które uważają, że to jest zły ruch. Dlatego nie możemy wejść na pracuj.pl i wziąć pierwszego z brzegu dowolnego menedżera, wyjaśnił sarkastycznie. Cóż, wygląda na to, że dobro Polski to jedno, ale z kolesiostwa PiS nie zrezygnuje szybko.

Mandat za brak maseczki jeszcze ostrzejszy. Kary mają wzrosnąć, wiemy już jak bardzoMandat za brak maseczki jeszcze ostrzejszy. Kary mają wzrosnąć, wiemy już jak bardzoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
  4. Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producenta
  5. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News