Pieniądze w bankomatach w mało popularnych nominałach
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 24 Kwietnia 2020

Coraz większe problemy z pieniędzmi w bankomatach. Brakuje tych najbardziej potrzebnych

Bankomaty bez pieniędzy? „Puls Biznesu” informuje o problemie z zasilaniem urządzeń w gotówkę o niskich nominałach. Do oferowanych przez NBP banknotów 200 i 500 zł dostosowane są bankomaty nielicznych banków.

Pieniądze w bankomatach nie takie jak potrzeba

- Niedostatek papierowego pieniądza o określonych nominałach mocno komplikuje biznes banków i operatorów bankomatów – informuje „Puls Biznesu”.

Chodzi przede wszystkim o banknoty o niskich nominałach (10, 20 i 50 zł), których jest na rynku za mało. Gazeta przypomina, że gdy w marcu rząd ogłosił pierwsze restrykcje związane z postępującą pandemią koronawirusa, Polacy masowo zaczęli wypłacać pieniądze z bankomatów, żeby mieć gotówkę na opłacenie robionych wówczas na masową skalę zakupów.

Marszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaMarszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaCzytaj dalej

Następnie ruszyli do bankowych kas po oszczędności odłożone na lokatach, robiąc zapasy gotówki w domu. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na gotówkę (obrót gotówkowy wzrósł w I kwartale tego roku aż o 22 proc.) banki zmuszone były zacząć zamawiać pieniądze w Narodowym Banku Polskim.

— W zamówieniu podana jest wartość gotówki wraz z wyszczególnieniem, w jakich nominałach ma być zrealizowane — mówi w rozmowie z „PB” jeden z bankowców.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Okazuje się, że w ostatnim czasie pojawiły się problemy nie z wartością zamówień, lecz ich strukturą.

- NBP bez problemów wydaje pieniądze, jednak najchętniej w banknotach dwustu— i pięćsetzłotowych. Banki zaczęły oponować, ponieważ niedostatek „setek” i w mniejszym stopniu pięćdziesiątek ma poważny wpływ na zaopatrzenie bankomatów w gotówkę. Banknoty 100 zł i 50 zł stanowią podstawowy asortyment w tych urządzeniach. Dodanie dwusetek wymaga dostosowania kaset na gotówkę i pociąga za sobą koszty – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Gazeta zwraca uwagę, że klienci wolą pobierać gotówkę w mniejszych nominałach, nie chcą natomiast dwusetek i pięćsetek, prawdopodobnie dlatego, że nie jest to pieniądz, którym posługują się na co dzień, i – w wypadku 500 zł – znają (w obiegu pojawił się stosunkowo niedawno, bo w 2017 r.).

Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychBiedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

— Struktura zapasów gotówki w NBP nie odpowiada potrzebom rynku. Nikt nie przewidział kryzysu związanego z koronowirusem, ale nadszedł czas na dopasowanie podaży do popytu. Zamiast jednak dodrukować setek, NBP chce się pozbyć pięćsetek — mówi „PB” jeden z bankowców.

Bankomaty niedostosowane do wypłat 200 zł

Bank Centralny zapowiedział, że może się zdarzyć, iż od 21 kwietnia realizacja zamówień składanych przez banki „będzie realizowana w innej strukturze nominałowej”.

— Banki będą musiały ponosić koszty dostosowania bankomatów. Wstawienie kaset z dwusetkami oznacza zamrożenie większej ilości pieniędzy, a poza wszystkim sprawi, że klient, który wypłaci 200 zł potem pójdzie do kasy w oddziale banku, żeby rozmienić banknot — mówi jeden z bankowców.

Dotychczas bankomaty dostosowane do wypłat dwustuzłotowych banknotów ma tylko PKO BP. Pozostałe banki, a przede wszystkim operatorzy bankomatów, mają duży dylemat, bo przeróbka urządzeń to spory koszt, a branża działa na bardzo niskiej marży.

NBP w rozmowie z „PB” zapewnia, że wszystkie zamówienia banków na gotówkę są realizowane na bieżąco.

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyNasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News