Pensja finansowana przez państwo
praca własna
Autor Maria Glinka - 18 Marca 2020

Fatalne wieści dla wielu Polaków, ich pensja będzie zupełnie inna. Już oficjalnie wiadomo, jest oświadczenie rządu

Pensja pracowników jest jednym z ważniejszych punktów rządowej „tarczy antykryzysowej”. Zgodnie z jej założeniami państwo ma przejąć na siebie wypłatę części pensji dla niektórych pracujących. W związku z tym część Polaków odnotuje niższe zarobki.

Pensja finansowana przez państwo, ale nie dla wszystkich

Pensja, o której mówi „tarcza antykryzysowa”, ma być opłacana przez państwo w wysokości 40 proc. od przeciętnego wynagrodzenia. To rozwiązanie nie dotyczy jednak wszystkich pracowników.

O pomoc w finansowaniu będą mogły się ubiegać firmy, których obrót spadł o 15 proc. w ciągu ostatnich 2 miesięcy, które wykazały stratę w jednym z tych dwóch miesięcy lub których obrót obniżył się o 25 proc. w ciągu jednego miesiąca i w porównaniu do miesiąca poprzedniego – podaje fakt.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

Pomoc od państwa

Sytuacja „przestoju ekonomicznego” uprawniania pracodawców do zmniejszenia czasu pracy pracownika do 0,8 etatu, a co za tym idzie – pensji, ale nie może być niższa niż płaca minimalna. Poprzez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) państwo pokryje połowę wynagrodzenia w kwocie 130 proc. zasiłku oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie z założeniami pracodawca będzie mógł obniżyć osobowe koszty działalności o 60 proc. Składa się na to 20 proc., które wynika z obniżenia wymiaru czasu pracy do 0,8 etatu.

Dla przykładu państwo pokryje pensję, która w tym czasie wyniesie 2,6 tys. zł, na poziomie 1,3 tys. zł.

„Rozwiązanie ma na celu ustabilizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, które znalazło się w trudnej sytuacji” – czytamy w oficjalnym dokumencie Centrum Informacyjnego Rządu. Wsparcie od rządu ma wpłynąć na podtrzymanie stabilności zatrudnienia dla pracowników i zabezpieczyć ich dochody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  3. Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News