BiznesINFO.pl
samolot

pixabay

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

28 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Zapowiadany na 1 maja br. paraliż nad polskim niebem został odwołany. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w czwartek podpisali porozumienie. Strony dały sobie czas do 10 lipca na kompromisowe wypracowanie min. regulaminu wynagradzania i kodeksu etyki. 

Do 29 kwietnia zostaną podpisane dokumenty wydłużającej okresy wypowiedzenia osobom, którym kończą się umowy 30 kwietnia 202 r.  Wysokość wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego będzie na poziomie wypłacanych pensji przed pandemią.  

PAŻP zobowiązała się do audytu i rozpoczęła proces restrukturyzacji. Do 10 lipca mają być negocjowane takie aspekty, jak regulamin pracy, bezpieczeństwo i kodeks etyki. 

Strony zobowiązują się kontynuować pracę nad zgłoszonymi przez ZZKRL dokumentami, tj. Regulaminem Wynagradzania, Regulaminem Pracy, programem szkoleń, wsparć i rozwoju zatrudnionych pracowników. 

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ruchu Lotniczego poinformował, że “Udało nam się dojść do porozumienia. Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm”.

Minął międzynarodowy wstyd, ale różne scenariusze wiszą jeszcze nad Polską


Strony opowiedziały się za kontynuowaniem współpracy.  Według Andrzeja Adamczyka, Ministra infrastruktury “Kontrolerzy w Polsce chcą pracować i wykonywać dotychczasowe obowiązki. W sytuacji wojny za wschodnią granicą, polska przestrzeń powietrzna będzie również służyła wsparciu Ukrainy. Nie będzie ograniczeń liczby lotów.”

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk  poinformował również, że “Porozumienie pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiego nieba. Ta odpowiedzialność układających się stron doprowadziła do tej możliwości, którą dajemy sobie na kolejne miesiące, aby przygotować, przebudować, restrukturyzować organizację”.

Oszukane zarobki kontrolerów 

Mówiło się wiele o średnim wynagrodzeniu kontrolerów wynoszącym 32-33 tys. zł brutto miesięcznie. Kontroler miał maksymalnie zarobić 45 tys. zł. Związkowcy jednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dużo mniejsze i wynoszą od 8 do 14 tys. zł netto “na rękę”. 

Ich oświadczenie cytuje Next.gazeta.pl podając:

“Wynagrodzenia kontrolerów wynosiły często nawet 6000 zł netto i rzadko przekraczają 10 000 zł. (...) Na dowód przedstawiamy paski kontrolerów”. Paski wykazują zarobki 7,8,9 tys. zł na rękę.

Tagi:

Lotnictwo

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >