Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 28.04.2022 17:22

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

samolot
pixabay

Zapowiadany na 1 maja br. paraliż nad polskim niebem został odwołany. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w czwartek podpisali porozumienie. Strony dały sobie czas do 10 lipca na kompromisowe wypracowanie min. regulaminu wynagradzania i kodeksu etyki. 

Do 29 kwietnia zostaną podpisane dokumenty wydłużającej okresy wypowiedzenia osobom, którym kończą się umowy 30 kwietnia 202 r.  Wysokość wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego będzie na poziomie wypłacanych pensji przed pandemią.  

PAŻP zobowiązała się do audytu i rozpoczęła proces restrukturyzacji. Do 10 lipca mają być negocjowane takie aspekty, jak regulamin pracy, bezpieczeństwo i kodeks etyki. 

Strony zobowiązują się kontynuować pracę nad zgłoszonymi przez ZZKRL dokumentami, tj. Regulaminem Wynagradzania, Regulaminem Pracy, programem szkoleń, wsparć i rozwoju zatrudnionych pracowników. 

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ruchu Lotniczego poinformował, że “Udało nam się dojść do porozumienia. Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm”.

Minął międzynarodowy wstyd, ale różne scenariusze wiszą jeszcze nad Polską

Strony opowiedziały się za kontynuowaniem współpracy.  Według Andrzeja Adamczyka, Ministra infrastruktury “Kontrolerzy w Polsce chcą pracować i wykonywać dotychczasowe obowiązki. W sytuacji wojny za wschodnią granicą, polska przestrzeń powietrzna będzie również służyła wsparciu Ukrainy. Nie będzie ograniczeń liczby lotów.”

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk  poinformował również, że “Porozumienie pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiego nieba. Ta odpowiedzialność układających się stron doprowadziła do tej możliwości, którą dajemy sobie na kolejne miesiące, aby przygotować, przebudować, restrukturyzować organizację”.

Oszukane zarobki kontrolerów 

Mówiło się wiele o średnim wynagrodzeniu kontrolerów wynoszącym 32-33 tys. zł brutto miesięcznie. Kontroler miał maksymalnie zarobić 45 tys. zł. Związkowcy jednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dużo mniejsze i wynoszą od 8 do 14 tys. zł netto “na rękę”. 

Ich oświadczenie cytuje Next.gazeta.pl podając:

“Wynagrodzenia kontrolerów wynosiły często nawet 6000 zł netto i rzadko przekraczają 10 000 zł. (...) Na dowód przedstawiamy paski kontrolerów”. Paski wykazują zarobki 7,8,9 tys. zł na rękę.

Tagi: Lotnictwo