BiznesINFO.pl
samolot

pixabay

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

28 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Udostępnij:

Zapowiadany na 1 maja br. paraliż nad polskim niebem został odwołany. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w czwartek podpisali porozumienie. Strony dały sobie czas do 10 lipca na kompromisowe wypracowanie min. regulaminu wynagradzania i kodeksu etyki. 

Do 29 kwietnia zostaną podpisane dokumenty wydłużającej okresy wypowiedzenia osobom, którym kończą się umowy 30 kwietnia 202 r.  Wysokość wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego będzie na poziomie wypłacanych pensji przed pandemią.  

PAŻP zobowiązała się do audytu i rozpoczęła proces restrukturyzacji. Do 10 lipca mają być negocjowane takie aspekty, jak regulamin pracy, bezpieczeństwo i kodeks etyki. 

Strony zobowiązują się kontynuować pracę nad zgłoszonymi przez ZZKRL dokumentami, tj. Regulaminem Wynagradzania, Regulaminem Pracy, programem szkoleń, wsparć i rozwoju zatrudnionych pracowników. 

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ruchu Lotniczego poinformował, że “Udało nam się dojść do porozumienia. Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm”.

Minął międzynarodowy wstyd, ale różne scenariusze wiszą jeszcze nad Polską


Strony opowiedziały się za kontynuowaniem współpracy.  Według Andrzeja Adamczyka, Ministra infrastruktury “Kontrolerzy w Polsce chcą pracować i wykonywać dotychczasowe obowiązki. W sytuacji wojny za wschodnią granicą, polska przestrzeń powietrzna będzie również służyła wsparciu Ukrainy. Nie będzie ograniczeń liczby lotów.”

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk  poinformował również, że “Porozumienie pozwoliło uniknąć najgorszego scenariusza dla polskiego nieba. Ta odpowiedzialność układających się stron doprowadziła do tej możliwości, którą dajemy sobie na kolejne miesiące, aby przygotować, przebudować, restrukturyzować organizację”.

Oszukane zarobki kontrolerów 

Mówiło się wiele o średnim wynagrodzeniu kontrolerów wynoszącym 32-33 tys. zł brutto miesięcznie. Kontroler miał maksymalnie zarobić 45 tys. zł. Związkowcy jednak mówią, że w większości przypadków zarobki są dużo mniejsze i wynoszą od 8 do 14 tys. zł netto “na rękę”. 

Ich oświadczenie cytuje Next.gazeta.pl podając:

“Wynagrodzenia kontrolerów wynosiły często nawet 6000 zł netto i rzadko przekraczają 10 000 zł. (...) Na dowód przedstawiamy paski kontrolerów”. Paski wykazują zarobki 7,8,9 tys. zł na rękę.

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiana nadawania telewizji już jutro w pięciu województwach. Stare telewizory nie podołają

Czytaj więcej >