BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

PiS zabiera miliardy z państwowych spółek, żeby sfinansować dodatki socjalne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Skarb Państwa dostanie miliard złotych więcej

2,7 mld zł - tyle z dywidend spółek państwowych wpłynie do kasy państwowej, jak donosi money.pl. Mimo tego, że spółki giełdowe kontrolowane przez państwo mogą pochwalić się 24 miliardowym zyskiem z ubiegłego roku, to jednak jest to kwota mniejsza o 14 % w porównaniu do poprzedniego roku. Mimo spadku zysków, wypłaty dywidend wzrosną.

Co więcej, do tej kwoty należy również doliczyć 1,2 mld zł, pochodzących z podatku w wysokości 19% z wypłat dla pozostałych akcjonariuszy. Finalnie daje to kwotę aż o 1,1 mld zł więcej niż rok wcześniej - 3,8 mld zł. Ten finansowy zastrzyk do Skarbu Państwa na pewno istotnie wpłynie na skuteczność finansowania nowego programu Kaczyńskiego, który mógłby wpłynąć obciążająco na budżet państwa.

Zrzutka na piątkę Kaczyńskiego

“Piątka Kaczyńskiego” to program pomocowy, którego filarami ma być rodzina, młodzi, praca, starsi i słabsi oraz infrastruktura. W skłąd tego programu wchodzi m.in. trzynasta emerytura czy 500 plus.

Na trzynastą emeryturę poszło już 8,7 mld zł. Na 500+ na pierwsze dziecko w tym roku rząd przeznaczy około 10 mld zł (rocznie ponad 20 mld zł). PKS w każdej gminie to wydatek rzędu 300 mln zł w tym roku. Zerowy PIT dla młodych: 2-3 mld zł, ale to dopiero od przyszłego roku. Niemniej lista jest dość pokaźna i wymaga zorganizowania finansów - wylicza money.pl

PZU i PKO BP - główne spółki zasilające Skarb Państwa

Według danych portalu, największa dywidenda, która wpłynie do kasy państwowej będzie pochodziła od PZU. Spółka wpłaci aż 1,1 mld zł (826 mln zł dywidendy i 302 mln zł z podatku). Od PKO BP państwo dostanie 712 mln zł. Dywidendy wypłacą również PKN Orlen, PGNiG oraz Grupa Lotos.

Tagi:

500 plusspółki

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]