BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Samorządy zmuszone do szukania oszczędności. Cięcia odczują dzieci, ale nie tylko

14 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Oszczędności muszą szukać wszystkie samorządy. Szykują się cięcia w szkołach, co będzie odczuwalne dla uczniów i nauczycieli. Będzie mniej zajęć w szkołach, a co za tym idzie, nauczyciele będą mieli niższe wynagrodzenia - informuje “Dziennik Gazeta

Oszczędności nieuniknione. Ucierpią uczniowie i nauczyciele

Wszystkie placówki oświatowe pozostają zamknięte od połowy marca. I nie wiadomo, kiedy ta sytuacja ulegnie zmianie. W obliczu kryzysu, jaki wywołała epidemia koronawirusa samorządy są zmuszone do szukania oszczędności. A to odbije się na sytuacji uczniów i nauczycieli. 

- Wszystkie dodatkowe godziny z miasta zostały zabrane z powodu braku finansów. Mamy tylko te wynikające z rozporządzenia o ramowych planach nauczania - to część listu, jaki rozesłał do nauczycieli jeden z dyrektorów, który przytacza “Dziennik Gazeta Prawna”.

Warszawa szuka oszczędności

W efekcie zajęcia dodatkowe będą ograniczone do jednej lekcji w tygodniu, choć do tej pory były trzy. Cięcia obejmą też przedszkola, które mogły organizować dla dzieci dwie godziny dodatkowych zajęć. Teraz czas ich pracy zostanie skrócony o godzinę. Inną metodą szukania oszczędności jest rezygnacja z działań promocyjnych i zakupy sprzętu.

Warszawa szuka w ten sposób oszczędności. - Stawiamy w tej chwili na utrzymanie miejsc pracy. Dlatego dokonujemy cięć, gdzie tylko się da. Dowodem na to jest też pismo rozesłane do burmistrzów, w którym prosimy o powstrzymanie się od dodatkowych wydatków na zakup gadżetów czy organizację działań promocyjnych, eventów - mówi “DGP” Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

I tłumaczy, że z 5 mld zł budżetu na oświatę tylko 2 mld zł pochodzi z subwencji oświatowej. Większość kosztów ponoszą samorządy, a po epidemii będzie im znacznie trudniej. Wiąże się to też z odrzucaniem wielu wniosków o dotacje.

Każda gmina szuka oszczędności

“DGP” podaje, że oszczędności szukają wszystkie gminy. Władze Białegostoku już przekazały, że nie będą finansowały zatrudniania pomocy dla nauczycieli w przedszkolach, a tylko w grupach trzylatków. Utrzymano natomiast pomoc nauczycielską dla dzieci z orzeczeniem lekarskim. Cięcia obejmą m.in. wyposażenie szkół czy inne zakupy. Kolejny rok szkolny będzie ciężki, a nadal nie wiadomo, jak będzie w obecnym.

Więcej w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >