BiznesINFO.pl
Oszczędności inflacja w Polsce

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niestety, na oszczędności Polaków pada coraz dłuższy cień zagrożenia. Złe wiadomości dla oszczędzających

2 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Oszczędności Polaków topnieją w zatrważającym tempie. W obecnej sytuacji nie jest łatwo oszczędzać pieniądze, w wielu bankach lokaty przestały być opłacalne. Również wskaźnik inflacji jest coraz wyższy.

Oszczędności Polaków tracą na wartości. Wiadomo co jest przyczyną

Oszczędności na kontach wciąż topnieją. Mimo że ceny żywności przestały napędzać inflacje, wskaźnik utraty siły nabywczej pieniądza wciąż rośnie. We wrześniu prognoza inflacji wynosiła 2,9 proc. (czyli brak wzrostu względem sierpnia), ale Główny Urząd Statystyczny (GUS) na początku października wskazał, że wynosi 3,2 proc. Powodem takiej sytuacji mają być ceny usług, które wzrosły w trakcie pandemii.

- We wrześniu mieliśmy zapewne ponowne przyspieszenie wzrostu cen usług, które rosną generalnie już od wielu miesięcy znacznie szybciej niż ceny towarów. I ta tendencja się utrzyma - powiedziała dla Gazety Wyborczej Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. 

Co ciekawe, ceny artykułów żywnościowych minimalnie spadły. Wciąż są wysokie, ale odnotowano niedużą recesję cenową. Powodem drogiej żywności jest drugi rok suszy z rzędu i epidemia afrykańskiego pomoru świń. Eksperci, na których powołuje się GW, twierdzą, że nawet jeśli będzie trzecia susza, to takiej dynamiki wzrostu cen żywności już raczej nie uświadczymy, ze względu na to, że i tak są na wysokim poziomie.

Czy inflacja wyhamuje? Trudno ochronić przed nią swoje oszczędności

Niestety, taki poziom inflacji wpływa na stopy procentowe i oszczędności. Jak powiedział w rozmowie z GW Bartosz Turek z HRE Investments, przeciętna roczna lokata ma oprocentowanie wysokości 1,54 proc. W efekcie nie tylko tracimy oszczędności przez inflacje, ale niski zysk jest często pochłaniany przez koszta prowadzenia konta. Nie opłaca się trzymać oszczędności na lokacie, nawet bardziej, niż jak trzyma się je "w skarpecie". Z niskich stóp procentowych korzystają przede wszystkim osoby spłacające kredyty.

- Aby pokonać inflację, należałoby założyć lokatę na niemal 4 proc., bo przecież z odsetek trzeba jeszcze zapłacić 19 proc. podatku - mówił Turek w rozmowie z GW.

Narodowy Bank Polski stara się jednak uspokajać obywateli. Przekonuje, że inflacja na początku 2021 roku zacznie wyhamowywać. Warto jednak zaznaczyć, że już wcześniej NBP zapowiadało, że w trzecim kwartale 2020 roku, inflacja będzie na średnim poziomie 2,8 proc. Jednak sam wskaźnik znacznie przekroczył oczekiwania ekspertów.

Tagi:

inflacjaOszczędności

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >