Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ostatnia zmiana czasu jeszcze w tym roku? Spore zmiany coraz bliżej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.02.2024 22:48

Ostatnia zmiana czasu jeszcze w tym roku? Spore zmiany coraz bliżej

Zegar
Ruslan Sikunov/Pixabay

Sprawa zmiany czasu od kilku lat budzi ożywione dyskusje. Okazuje się, że chęci zmiany obecnej sytuacji nie kończą się na rozmowach - projekt ustawy znoszącej zmianę czasu między zimowym oraz letnim ma wrócić do Sejmu.

Zmiana czasu z zimowego na letni

W każdym roku kalendarzowym zmiana czasu dokonuje się dwukrotnie. Pierwszy raz zegarki przesuwane są do przodu pod koniec marca, na samym początku wiosny. Drugi moment ma miejsce na jesieni, w ostatnich dniach października, gdy zegarki cofane są o godzinę do tyłu.

Dyskusje dotyczące słuszności zmiany czasu sięgają kilku lat wstecz. Jak podaje serwis fakt.pl, zdecydowanymi przeciwnikami obecnej sytuacji są posłowie z PSL. Za poprzedniej kadencji Sejmu złożyli nawet w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy.

Kolejny kraj wprowadza euro jako oficjalną walutę. Decyzja już zapadła

Politycy PSL chcą zmian

W ówczesnym uzasadnieniu ustawy, ludowcy argumentowali, że zmiana czasu nie ma powodów ani w warstwie ekonomicznej, ani też w społecznej. Zostało to wprost określone mianem “anachronizmu”. Wówczas jednak projekt nie trafił pod obrady Sejmu.

Jesienne wybory zmieniły jednak układ sił w Sejmie oraz rząd. Posłowie PSL nie zamierzają odpuszczać - tuż po wyborach, jak wynika z cytowanej przez portal fakt.pl wypowiedzi Marka Sawickiego z PSL, problem zmiany czasu jest ważny m.in. dla pracujących.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

Na razie jednak brak konkretnych informacji o tym, czy zmiana czasu faktycznie zostanie zniesiona - jednym z możliwych terminów pozostaje koniec kadencji parlamentu. Pewne dyskusje były również prowadzone przed pandemią w Brukseli, jednak bez efektów. Obecna sytuacja pozostaje bez zmian - nadal będziemy przesuwać wskazówki zegarów dwa razy w roku.

źródło: fakt.pl