Orlen podpisuje kontrakt z PGNiG
Wikimedia Commons/David Herrmann/GNU
Autor Kasper Starużyk - 26 Czerwca 2020

Na stole leżało 5,5 mld zł. PGNiG i PKN Orlen zawarli umowę

Orlen oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisali wartą ponad 5,5 miliarda złotych umowę. Polscy giganci porozumieli się w kwestii dostaw gazu. Obie firmy określają swoją współpracę jako strategiczną.

Orlen oraz PGNiG porozumiały się w kwestii dostaw paliwa gazowego. Spółki podpisały wartą 5,5 miliarda złotych umowę, która będzie obowiązywała do 31 grudnia 2022 roku, firmy zaznaczyły, że istnieje możliwość przedłużenia umowy o kolejny rok - do 31 grudnia 2023. Spółka gazownicza poinformowała w komunikacie, że Orlen pozostanie najważniejszym partnerem strategicznym.

Orlen partnerem strategicznym

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA podał, że wczoraj, 25 czerwca 2020 r. PGNiG oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. podpisały aneks do Kontraktu Indywidualnego do Umowy ramowej na dostawy paliwa gazowego do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN z dnia 29 września 2016 r - cytuje komunikat PGNiG portal Interia. - W wyniku zawarcia aneksu dostawy surowca będą realizowane do 31 grudnia 2022 r., z opcją przedłużenia do 31 grudnia 2023 r. - napisano w oficjalnym komunikacie prasowym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Kontrakt opiewa na bajońskie sumy. Jak podaje komunikat PGNiG, Orlen będzie musiała zapłacić za dostawy gazu aż 5,5 miliarda złotych. - Wartość Kontraktu Indywidualnego w okresie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. szacowana jest na kwotę około 5,5 mld zł - dodano w prasowej notce. Poinformowano również, że kalkulacja dla Orlenu została opracowana na podstawie wartości rynkowych indeksów cen gazu.

Orlen bierze polski gaz

Jak poinformowano, PGNiG, polski koncern naftowy i gazowniczy, liczy nawet na 4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii. Obecnie polska spółka wydobywa tam około 0,5 miliarda metrów sześciennych rocznie. W planach jest zwiększenie tej wydajności do 2 miliardów metrów sześciennych rocznie. Pod koniec 2019 całkowite roczne zapotrzebowanie na gaz w Polsce określono na niecałe 17 miliardów metrów sześciennych. Spora część wydobywanego przez Polaków gazu trafia właśnie do Orlenu - informuje Energetyka 24.

Jak mówił prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński, podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym PGNiG za I kwartał 2020 r. - spółka obecnie zwiększyła swoją liczbę koncesji na norweskim szelfie do 31. Aktualnie PGNiG eksploatuje 7 złóż. Poziom wydobycia gazu osiągnął poziom odpowiadający 0,5 mld metrów sześciennych rocznie.

Podczas tej samej konferencji dowiedzieć się można było, że grupa kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w I kwartale 2020 roku zanotowała 13,76 miliardów złotych przychodu. Zysk EBIDA wyniósł 2,08 miliarda złotych, a zysk operacyjny 1 miliard 21 milionów złotych. Netto grupa zyskała 779 milionów złotych. Sprzedaż gazu przez spółkę w I kwartale 2020 wyniosła 10,6 miliarda metrów sześciennych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News