BiznesINFO.pl
Orlen podpisuje kontrakt z PGNiG

Wikimedia Commons/David Herrmann/GNU

Na stole leżało 5,5 mld zł. PGNiG i PKN Orlen zawarli umowę

26 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Orlen oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisali wartą ponad 5,5 miliarda złotych umowę. Polscy giganci porozumieli się w kwestii dostaw gazu. Obie firmy określają swoją współpracę jako strategiczną.

Orlen oraz PGNiG porozumiały się w kwestii dostaw paliwa gazowego. Spółki podpisały wartą 5,5 miliarda złotych umowę, która będzie obowiązywała do 31 grudnia 2022 roku, firmy zaznaczyły, że istnieje możliwość przedłużenia umowy o kolejny rok - do 31 grudnia 2023. Spółka gazownicza poinformowała w komunikacie, że Orlen pozostanie najważniejszym partnerem strategicznym.

Orlen partnerem strategicznym

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA podał, że wczoraj, 25 czerwca 2020 r. PGNiG oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. podpisały aneks do Kontraktu Indywidualnego do Umowy ramowej na dostawy paliwa gazowego do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN z dnia 29 września 2016 r - cytuje komunikat PGNiG portal Interia. - W wyniku zawarcia aneksu dostawy surowca będą realizowane do 31 grudnia 2022 r., z opcją przedłużenia do 31 grudnia 2023 r. - napisano w oficjalnym komunikacie prasowym.

Kontrakt opiewa na bajońskie sumy. Jak podaje komunikat PGNiG, Orlen będzie musiała zapłacić za dostawy gazu aż 5,5 miliarda złotych. - Wartość Kontraktu Indywidualnego w okresie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. szacowana jest na kwotę około 5,5 mld zł - dodano w prasowej notce. Poinformowano również, że kalkulacja dla Orlenu została opracowana na podstawie wartości rynkowych indeksów cen gazu.

Orlen bierze polski gaz

Jak poinformowano, PGNiG, polski koncern naftowy i gazowniczy,  liczy nawet na  4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii. Obecnie polska spółka wydobywa tam około 0,5 miliarda metrów sześciennych rocznie. W planach jest zwiększenie tej wydajności do 2 miliardów metrów sześciennych rocznie. Pod koniec 2019 całkowite roczne zapotrzebowanie na gaz w Polsce określono na niecałe 17 miliardów metrów sześciennych. Spora część wydobywanego przez Polaków gazu trafia właśnie do Orlenu - informuje Energetyka 24.

Jak mówił prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński, podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym PGNiG za I kwartał 2020 r. -  spółka obecnie zwiększyła swoją liczbę koncesji na norweskim szelfie do 31. Aktualnie PGNiG eksploatuje 7 złóż. Poziom wydobycia gazu osiągnął poziom odpowiadający 0,5 mld metrów sześciennych rocznie.

Podczas tej samej konferencji dowiedzieć się można było, że grupa kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w I kwartale 2020 roku zanotowała 13,76 miliardów złotych przychodu. Zysk EBIDA wyniósł 2,08 miliarda złotych, a zysk operacyjny 1 miliard 21 milionów złotych. Netto grupa zyskała 779 milionów złotych. Sprzedaż gazu przez spółkę w I kwartale 2020 wyniosła 10,6 miliarda metrów sześciennych.

undefined

Tagi:

Orlengospodarkagaz ziemnygaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >