BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/David Herrmann/GNU

Na stole leżało 5,5 mld zł. PGNiG i PKN Orlen zawarli umowę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Orlen oraz PGNiG porozumiały się w kwestii dostaw paliwa gazowego. Spółki podpisały wartą 5,5 miliarda złotych umowę, która będzie obowiązywała do 31 grudnia 2022 roku, firmy zaznaczyły, że istnieje możliwość przedłużenia umowy o kolejny rok - do 31 grudnia 2023. Spółka gazownicza poinformowała w komunikacie, że Orlen pozostanie najważniejszym partnerem strategicznym.

Orlen partnerem strategicznym

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA podał, że wczoraj, 25 czerwca 2020 r. PGNiG oraz Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. podpisały aneks do Kontraktu Indywidualnego do Umowy ramowej na dostawy paliwa gazowego do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN z dnia 29 września 2016 r - cytuje komunikat PGNiG portal Interia. - W wyniku zawarcia aneksu dostawy surowca będą realizowane do 31 grudnia 2022 r., z opcją przedłużenia do 31 grudnia 2023 r. - napisano w oficjalnym komunikacie prasowym.

Kontrakt opiewa na bajońskie sumy. Jak podaje komunikat PGNiG, Orlen będzie musiała zapłacić za dostawy gazu aż 5,5 miliarda złotych. - Wartość Kontraktu Indywidualnego w okresie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. szacowana jest na kwotę około 5,5 mld zł - dodano w prasowej notce. Poinformowano również, że kalkulacja dla Orlenu została opracowana na podstawie wartości rynkowych indeksów cen gazu.

Orlen bierze polski gaz

Jak poinformowano, PGNiG, polski koncern naftowy i gazowniczy,  liczy nawet na  4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii. Obecnie polska spółka wydobywa tam około 0,5 miliarda metrów sześciennych rocznie. W planach jest zwiększenie tej wydajności do 2 miliardów metrów sześciennych rocznie. Pod koniec 2019 całkowite roczne zapotrzebowanie na gaz w Polsce określono na niecałe 17 miliardów metrów sześciennych. Spora część wydobywanego przez Polaków gazu trafia właśnie do Orlenu - informuje Energetyka 24.

Jak mówił prezes PGNiG, Jerzy Kwieciński, podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym PGNiG za I kwartał 2020 r. -  spółka obecnie zwiększyła swoją liczbę koncesji na norweskim szelfie do 31. Aktualnie PGNiG eksploatuje 7 złóż. Poziom wydobycia gazu osiągnął poziom odpowiadający 0,5 mld metrów sześciennych rocznie.

Podczas tej samej konferencji dowiedzieć się można było, że grupa kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w I kwartale 2020 roku zanotowała 13,76 miliardów złotych przychodu. Zysk EBIDA wyniósł 2,08 miliarda złotych, a zysk operacyjny 1 miliard 21 milionów złotych. Netto grupa zyskała 779 milionów złotych. Sprzedaż gazu przez spółkę w I kwartale 2020 wyniosła 10,6 miliarda metrów sześciennych.

undefined

Tagi:

Orlengospodarka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety
Czytaj więcej >

Polska i Świat

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >
Handel

Maria Gil-Sobczyk

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >