Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Orange wyłącza nadajniki. Niektóre karty SIM przestaną działać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.09.2023 10:43

Orange wyłącza nadajniki. Niektóre karty SIM przestaną działać

Telefon
Iberion

Posiadacze starszych kart SIM już za kilka dni mogą mieć poważne problemy. Za tydzień Orange Polska rozpoczyna bowiem wygaszanie starej sieci. Wszystko z powodu niskiego udziału starszej technologii w łącznym ruchu.

Orange wyłącza starszą generację sieci

Decyzja Orange Polska nie jest pierwszą w Polsce. Wcześniej, bo w drugim kwartale 2023 roku, proces wygaszania starszej technologii sieci w większości ukończyło już T-Mobile - poza niektórymi obszarami kraju.

Spośród czterech głównych sieci komórkowych w Polsce, dwie nie planują wyłączenia starszej generacji sieci. Według informacji TVN24, są to Plus oraz Play.

Niski udział w ruchu

Technologia, z której Orange postanowiło zrezygnować, to trzecia generacja (3G) telefonii komórkowej. Jak wynika z komunikatu Orange Polska cytowanego przez TVN24, powodem wyłączenia starszej technologii jest spadek udziału ruchu 3G w całej sieci do 2,5 proc. Jeszcze kilka lat temu było to z kolei ok. 26 proc.

Orange rozpocznie odchodzenie od sieci 3G we wtorek 26 września. Dostęp do 3G utracą najpierw powiaty: wieluński, wałecki, złotowski, pajęczański, wieruszowski i pilski. Kolejne wyłączenia w Wielkopolsce i woj. łódzkim mają trwać do listopada. Cały proces ma się zakończyć do końca 2025 roku.

Starsze karty SIM mogą mieć problem

Wyłączenie technologii 3G spowoduje wystąpienie problemów z telefonami, które nie obsługują technologii 4G. Jak zauważa TVN24, oznacza to konieczność wymiany sprzętu i kart sim na nowsze.

W cytowanym przez TVN24 komunikacie Orange Polska zaznacza, że wymiana starej karty SIM na nową jest całkowicie bezpłatna - w przypadku telefonów koszta ponosi już klient. Osoby, które nie wymienią telefonu lub karty sim, będą mogły korzystać wyłącznie z sieci 2G.

Tagi: Orange