opłata-paliwo-pixabay-skitterphoto
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Lutego 2020

Ważne informacje dla kierowców. Opłata paliwowa ostro w górę, już drugi raz w roku

Opłata paliwowa na 2020 rok będzie wyższa. Obwieszczenie na temat podwyżki pojawiło się w Monitorze Polskim. Teoretycznie należy spodziewać się wyższych rachunków za paliwo. Jednak Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że ceny paliw nie powinny się zmienić.

Opłata paliwowa z kolejną podwyżką

W listopadzie 2019 roku ukazało się obwieszczenie, zgodnie z którym od stycznia tego roku opłata paliwowa zostaje podwyższona. Jak podaje TVN24BiS, teraz szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk znów podnosi stawki opłat w stosunku do tych, które zostały ustalone w listopadzie ubiegłego roku. Nowe, jeszcze wyższe opłaty paliwowe wejdą w życie 1 marca.

PILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusaPILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusaCzytaj dalej

Opłata paliwowa wyższa o 17 złotych

Zgodnie z obwieszczeniem opublikowanym w Monitorze Polskim, opłata paliwowa zostanie podniesiona o 17 zł i wyniesie 155,49 zł za 1000 litrów benzyny silnikowej oraz wyrobów powstałych z jej zmieszania z biokomponentami (podwyżka z 138,49 zł). W zeszłym roku opłata wynosiła 133,21 zł.

Dokładnie o taką samą kwotę zostanie podniesiona opłata dla olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami i biokomponentów będących samoistnymi paliwami. Aktualnie opłata wynosi 306,34 zł za 1000 litrów. Podwyżka o 17 zł sprawia, że teraz będzie wynosić 323,34 zł za 1000 litrów. W 2019 roku opłata wynosiła 297,61 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Opłata dla gazu zostanie do podwyższona do 187,55 zł za 1000 kg (z 170,55 zł). I tu mamy sporą różnicę w porównaniu do zeszłego roku. Wtedy trzeba było uiścić 164,61 zł.

Środki uzyskane z opłaty paliwowej w 80 procentach trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe 20 procent idzie na Funduszu Kolejowy.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Opłata paliwowa podniesie ceny na stacjach?

Z wyliczeń TVN24BiS wynika, że podwyżka stawki opłaty paliwowej o 17 zł za 1000 litrów benzyny i oleju napędowego doprowadzi do podniesienia cen na stacjach o 2 grosze na litrze, a 85 przy tankowaniu 50 litrów.

Jednak resort infrastruktury zapewnia, że podwyżek na stacjach paliwowych nie będzie, ponieważ w tym samym czasie obniżona zostaje akcyza. “Równocześnie ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. zmniejszyła stawki akcyzy w okresie do dnia 31 grudnia 2020 r. o taką samą kwotę tj. 17 zł. Zmiana stawek nie ma żadnego wpływu na ceny paliwa i nie dotyka kierowców” - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Infrastruktury.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News