fryzjer-pixabay-enginakyurt
Obraz Engin Akyurt z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Maja 2020

Opłata COVID staje się niestety coraz popularniejsza. W Europie już się buntują, Polacy jeszcze się na nią godzą

Opłata Covid jest ostatnio doliczana w wielu włoskich sklepach i punktach usługowych. Opłata wynosi od 2 do 4 euro. O doliczaniu do rachunków dodatkowej opłaty poinformowała włoska organizacja obrony praw konsumentów. W Polsce przedsiębiorcy także wprowadzili dodatkowe opłaty, tłumacząc, że nie mieli wyjścia, ponieważ środki dezynfekujące stanowią duże obciążenie finansowe.

Opłata Covid we Włoszech

Organizacja obrony praw konsumentów Codacons przekazała, że dostaje liczne sygnały i zdjęcia paragonów fiskalnych, na których pojawia się dodatkowa opłata. Dotyczy to w szczególności salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

Opłata Covid ma pokryć koszty ponoszone przez firmy w związku z pandemią koronawirusa i regułami sanitarnymi. Przywrócenie działalności wielu miejsc wiąże się z wieloma wymogami, a przedsiębiorcy muszą wyposażać swe zakłady w środki ochrony indywidualnej, jak np. maseczki i środki do dezynfekcji.

Największe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromNajwiększe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromCzytaj dalej

Opłata Covid nielegalna? “To Dziki Zachód”

Konsumencka organizacja jest oburzona taką praktyką i zamierza wszcząć postępowanie ws. opłaty Covid. Zdaniem Codacons wprowadzenie takiej opłaty jest niezgodne z prawem.

"To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo. Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy” - cytuje notę stowarzyszenia ws. opłaty Polska Agencja Prasowa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Do kiedy będziemy nosili maseczki? Czekają nas niespodziewane zmiany

W Polsce też mamy opłatę Covid

Opłata Covid może bulwersować niektórych Włochów, ale przecież w naszym kraju takie opłaty też funkcjonują. Niedawno głośno było o opłacie, jaką naliczają sobie niektóre gabinety stomatologiczne. Opłata jest oczywiście związana z pokryciem kosztów środków ochrony osobistej, choć w przypadku klinik dentystycznych chodziło o kwoty rzędy 50-100 zł.

Kwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieKwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieCzytaj dalej

Opłata za dezynfekcję jest już powszechną praktyką w polskich salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Należy pamiętać o tym, że przystosowanie zakładów do ponownej działalności to duże wyzwanie logistyczne i finansowe. Na razie są to kwoty oscylujące wokół 5-15 zł, doliczane do każdej usługi wykonanej w salonie.

Eksperci uważają opłata Covid już niedługo przełoży się na inflację. - Myślę, że już maju zobaczymy "opłatę za koronawirusa" we wskaźnikach inflacyjnych. Sądzę, że będzie odpowiedzialna za przynajmniej od 0,3 do 0,5 proc. wzrostu - prognozuje w rozmowie z money.pl ekonomista Marek Zuber.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  2. Jedna z chorób, którą możemy odziedziczyć. Czym jest anemia sierpowata?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiać
Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News