Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > OKO.Press: "Drugi Rydzyk" buduje imperium za rządowe pieniądze. W puli 25 mln zł
Radosław Święcki
Radosław Święcki 24.05.2021 02:00

OKO.Press: "Drugi Rydzyk" buduje imperium za rządowe pieniądze. W puli 25 mln zł

Fundacja Profeto za pieniądze z resortu buduje centrum medialne?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ministerstwo Sprawiedliwości finansuje imperium “Drugiego Rydzyka” - podaje OKO.press. Chodzi o byłego księdza egzorcystę Michała Olszewskiego. Prowadzona przez niego Fundacja Profeto niespodziewanie wygrała zorganizowany przez resort konkurs na pomoc ofiarom przestępstw i za ponad 25 mln zł ma zbudować centrum pomocy dla tych osób. Z ustaleń portalu wynika jednak, że w rzeczywistości w budynku może powstawać centrum medialne. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest "drugi Rydzyk"

  • Fundacja księdza niespodziewanie wygrała konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości

  • Co powstaje za rządowe pieniądze

Fundacja Profeto niespodziewanym zwycięzcą konkursu resortu sprawiedliwości

Obwołany przez Oko.press “drugim Rydzykiem” jest Michał Olszewski, były ksiądz egzorcysta. Porówanie to z pewnością nie uraziłoby szefa Fundacji Profeto, gdyż ruszając kilka lat temu ze swoim katolickim projektem medialnym deklarował, że chce dorównać dziełu stworzonemu przez Tadeusza Rydzyka. W przywołanym przez portal wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” duchowny wyjaśniał, że w odróżnieniu od redemptorysty z Torunia chce tracić do młodszej części społeczeństwa. 

Ów projekt kwitł. Zaczęło się od portalu i radia internetowego, potem ruszył sklep internetowy, gdzie można kupić nie tylko książki ks. Olszewskiego, ale też obrazy religijne, biżuterię, czy...skarpetki w wesołe pandy. 

W zeszłym roku Fundacja Profeto poza portalem, radiem i sklepem miała również m.in. aplikację mobilną, kanał na YouTubie, dział IT. Organizuje też konferencje czy kursy. 

To wszystko jednak nic, gdyż Fundacja Profeto startuje w zorganizowanym na początku ubiegłego roku konkursie Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącego pomocy ofiarom przestępstw. Do wzięcia jest ok. 50 mln zł. 

Informacja o konkursie pojawia się 17 lutego 2020 roku, a na złożenie ofert jest jedynie tydzień. Zgłasza się 11 instytucji, w większości z doświadczeniem w pomocy ofiarom przestępstw. Z uwagi na krótki czas składania ofert niemal wszystkie czynią to tuż przed terminem. Tymczasem Fundacja Profeto, która doświadczenia w pomocy ofiarom przestępstw nie miała, składa ofertę z wnioskiem o 43 mln zł dotacji już po trzech dniach. I wygrywa. 

Za pieniądze pozyskane z resortu sprawiedliwości Fundacja Profeto buduje Specjalistyczne Centrum Pomocy na warszawskim Wilanowie. Jak podaje Oko.press budowa imponującego gmachu ma pochłonąć ponad 25 mln zł. 

Centrum Medialne zamiast Centrum Pomocy?

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście powstaje miejsce mające pomagać ofiarom przestępstw. Dlaczego? Otóż jak ujawnia portal, w budynku znajduje się m.in. sala widowiskowa, pięć studiów nagraniowych, trzy reżyserki postprodukcji, czy cztery serwerownie. 

Można odnieść wrażenie, że zamiast miejsca pomocy dla ofiar, powstaje redakcja przeznaczona dla projektów medialnych Fundacji Profeto. 

Cytowany przez portal ks. Sławomir Knopik z rady Fundacji Profeto odnosząc się do tych sugestii tłumaczy, że metody pomocy ofiarom przestępstw mają się sprowadzać do wymiaru kulturalnego, teatralnego i muzycznego i odsyła do rzecznika Fundacji Przemysława Rudzińskiego. Ten w przesłanym do redakcji e-mailu tłumaczy, że  “Wszystkie planowane pomieszczenia, które będą mieściły się w budynku Centrum Wsparcia, konweniują zarówno z dokumentacją konkursową, celami przedmiotowego konkursu jak i przepisami powszechnie obowiązującego prawa”, a wszelkie zaplanowane do utworzenia pomieszczenia “będą wykorzystywane w pracy z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem”.

Do sprawy nie odniosło się Ministerstwo Sprawiedliwości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]