Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromne zainteresowanie Polaków, złożono już 1,4 mln wniosków o dodatkowe pieniądze. Padła ważna zapowiedź
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.07.2023 13:30

Ogromne zainteresowanie Polaków, złożono już 1,4 mln wniosków o dodatkowe pieniądze. Padła ważna zapowiedź

pieniadze-gotowka-zus
Biznesinfo

Na początku minionego roku szkolnego 2022/2023 rodziny wydały na zakup podręczników, przybory szkolne i obowiązkowe opłaty średnio 1536 zł – tak wynika z zeszłorocznego badania CBOS. Wsparciem finansowym w tym zakresie ma być program “Dobry Start”. W środę 19 lipca ZUS poinformował, że Polacy złożyli już 1,4 mln wniosków o pieniądze wypłacane właśnie w ramach tego programu.

Dla kogo dodatkowe 300 zł?

O świadczenie w wys. 300 zł wypłacane w ramach programu “Dobry Start” mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie prawni tych dzieci, które uczą się w szkole i nie ukończyły 20. roku życia lub 24. roku życia, jeśli są niepełnosprawne. Pieniędzy nie można otrzymać na dziecko będące w zerówce lub studenta.

Ceny w Chorwacji poszły w górę. „Nasz kraj nie był gotowy na wprowadzenie euro”

ZUS wskazał, kiedy wypłaci pieniądze

Obsługa programu "Dobry start" przebiega bardzo sprawnie. Każdego dnia do ZUS wpływają nowe wnioski. Pod koniec tygodnia ruszą wypłaty świadczeń – poinformowała na łamach PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje otrzymanie świadczenia najpóźniej do 30 września. Urzędnicy poinformowali w mediach społecznościowych, że przyjęli już 1,4 mln wniosków na łącznie 2 mln dzieci.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

ZUS przyjmuje wnioski od początku lipca do końca listopada (przedłużenie tego terminu dotyczy sytuacji, w której dziecko mające ponad 20 lat uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada). Wnioski należy składać drogą elektroniczną: za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej bądź portalu Emp@tia.