BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd przyjął ustawę o likwidacji OFE. Jest haczyk, przez który możesz stracić sporo pieniędzy

26 Listopada 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

We wtorek został przyjęty projekt nowelizacji ustawy dotyczący przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Niedługo możemy się spodziewać zmian, ale kiedy dokładnie?

Likwidacja OFE jest już przesądzona. Pieniądze zgromadzone na otwartych funduszach mają teraz zostać rozdysponowane pomiędzy ZUS i IKE. Wszystko to w ramach budowy nowego systemu emerytalnego, który będzie miał aż 5 filarów. 

Likwidacja OFE w ramach "remontu" systemu 

Nowy pomysł rządu na system emerytalny, to konstrukcja finansowa zbudowana na pięciu filarach. W skład podpór systemu mają więc wchodzić: IKE, ZUS, forsowane przez premiera PPK, PPE (pracownicze plany emerytalne) i IKZE, czyli nic innego jak indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Według progzoz rządu taki system ma funkcjonować lepiej niż oparty na trzech filarach jak to miało miejsce wcześniej, czyli na OFE, ZUS i IKZE. 

Kiedy zmiany w OFE? 

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku. Od tego dnia Polacy będą mogli wybierać czy ich środki zgromadzone na OFE mają przejść do ZUS-u czy też do IKE. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, o której to przypomina "Radio Zet". Pieniądze z OFE do IKE będą przekierowywane z automatu, jeżeli więc preferujemy przeniesienie naszych składek do ZUS będziemy musieli wypełnić stosowne deklaracje. Niewypełnienie ich spowoduje automatyczne przekierowanie naszych pieniędzy do IKE.

Musimy jednak pamiętać, że decydując się na ZUS, przenoszenie środków z OFE będzie obarczone opłatą stanowiącą 15% aktywów netto z OFE, informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Odpowiedzalność za odpowiednie przeniesienie pieniędzy oraz uwzględnienie opłaty będzie spoczywała na specjalistycznych funduszach inwestycyjnych powstałych po likwidacji OFE - może przeczytać w internetowych informacjach Radia Zet. 

ZUS na rezerwę 

Pieniądze trafiające z OFE do ZUS zostaną przeniesione na Funduszu Rezerwy Demograficznej nad którym pieczę sprawował będzie Polski Fundusz Rozwoju SA - wynika z infomracji przekazanych przez MFiPR.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >