BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Rząd przyjął ustawę o likwidacji OFE. Jest haczyk, przez który możesz stracić sporo pieniędzy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Likwidacja OFE jest już przesądzona. Pieniądze zgromadzone na otwartych funduszach mają teraz zostać rozdysponowane pomiędzy ZUS i IKE. Wszystko to w ramach budowy nowego systemu emerytalnego, który będzie miał aż 5 filarów. 

Likwidacja OFE w ramach "remontu" systemu 

Nowy pomysł rządu na system emerytalny, to konstrukcja finansowa zbudowana na pięciu filarach. W skład podpór systemu mają więc wchodzić: IKE, ZUS, forsowane przez premiera PPK, PPE (pracownicze plany emerytalne) i IKZE, czyli nic innego jak indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Według progzoz rządu taki system ma funkcjonować lepiej niż oparty na trzech filarach jak to miało miejsce wcześniej, czyli na OFE, ZUS i IKZE. 

Kiedy zmiany w OFE? 

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2020 roku. Od tego dnia Polacy będą mogli wybierać czy ich środki zgromadzone na OFE mają przejść do ZUS-u czy też do IKE. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, o której to przypomina "Radio Zet". Pieniądze z OFE do IKE będą przekierowywane z automatu, jeżeli więc preferujemy przeniesienie naszych składek do ZUS będziemy musieli wypełnić stosowne deklaracje. Niewypełnienie ich spowoduje automatyczne przekierowanie naszych pieniędzy do IKE.

Musimy jednak pamiętać, że decydując się na ZUS, przenoszenie środków z OFE będzie obarczone opłatą stanowiącą 15% aktywów netto z OFE, informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Odpowiedzalność za odpowiednie przeniesienie pieniędzy oraz uwzględnienie opłaty będzie spoczywała na specjalistycznych funduszach inwestycyjnych powstałych po likwidacji OFE - może przeczytać w internetowych informacjach Radia Zet. 

ZUS na rezerwę 

Pieniądze trafiające z OFE do ZUS zostaną przeniesione na Funduszu Rezerwy Demograficznej nad którym pieczę sprawował będzie Polski Fundusz Rozwoju SA - wynika z infomracji przekazanych przez MFiPR.

Tagi:

ZUSOFEIKE

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]