Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od 1 lutego rusza składanie wniosków o 500 plus
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 31.01.2023 14:51

Od 1 lutego rusza składanie wniosków o 500 plus

pieniądze
Biznesinfo

Od jutra można składać elektroniczne wnioski o przyznanie 500 plus na kolejny okres świadczeniowy — od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Jeśli rodzic lub opiekun prawny złoży stosowny wniosek do 30 kwietnia, zachowa ciągłość w otrzymywaniu pieniędzy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że do tej pory na cele realizacji programu wydano 220 mld zł.

Komu należy się świadczenie 500 plus?

Świadczenie wychowawcze przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Żeby otrzymać środki w kolejnym okresie rozliczeniowym, należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek.

Rodzice mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą profilu PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia. Teraz mają możliwość złożenia wniosku także przez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) — wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Minister Marlena Maląg zachęca rodziców, by nie zwlekali ze składaniem wniosków. Od terminu ich wpłynięcia zależy późniejsza wypłata świadczenia (następuje ona wyłącznie w formie bezgotówkowej). Jeśli wniosek trafi do ZUS-u do 30 kwietnia, zachowana zostanie ciągłość wypłaty 500 plus. Pieniądze trafią wówczas na konto wnioskodawcy do 30 czerwca br.

Do tej pory świadczeniem objęto już 7 mln dzieci. Na cele realizacji rządowego programu wydano 220 mld zł.

Świadczenie wychowawcze również dla obcokrajowców

ZUS przypomina, że obywatele UE oraz cudzoziemcy mieszkający w Polsce mają prawo ubiegać się o przyznanie świadczenia 500 plus. Warunkiem jest legalny pobyt w naszym kraju oraz dostęp do polskiego rynku pracy. 

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w naszym kraju na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym formularzu SW-U, który jest dostępny w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną — czytamy w komunikacie ZUS-u.