Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Obowiązek posiadania konta bankowego przez przedsiębiorcę
Joanna Leja
Joanna Leja 21.05.2021 02:00

Obowiązek posiadania konta bankowego przez przedsiębiorcę

student-849822 1920 (1)
https://pixabay.com/pl/photos/dla-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-domowych-wpisuj%C4%85c-849822/

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy posiadanie konta firmowego jest konieczne. Obowiązek prowadzenia rachunku firmowego nie dotyczy wszystkich rodzajów działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy zawsze wymaga od przedsiębiorców wyjątkowej dokładności i skrupulatności. Szczególnie jeśli chodzi o sprawy, które dotyczą finansów. Aby nie mieszać rachunków firmowych z osobistymi, warto pomyśleć o koncie biznesowym. Konto dla przedsiębiorców można otworzyć praktycznie w każdym banku. Warto wiedzieć, że taki rachunek uda nam się założyć dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w CEIDG. Niektóre banki dają możliwość złożenia wniosku o bezpośrednio z poziomu swojego systemu transakcyjnego.

Czy warto mieć konto firmowe?

Konto firmowe to przede wszystkim wygoda. Owszem można korzystać z rachunku osobistego (ROR), prowadząc biznes, ale konta firmowe zazwyczaj dają więcej możliwości dla przedsiębiorców. Prowadząc własną firmę, powinno się wybierać rozwiązania, które ułatwiają prowadzenie własnego biznesu. Konto firmowe pozwoli utrzymać porządek w finansach firmy, przedsiębiorca będzie mógł wygodnie kontrolować przepływ środków. Banki w swojej ofercie kont biznesowych często posiadają dodatkowe usługi, które mogą ułatwić życie przedsiębiorcy jak np. preferencyjne ceny przy zakupie kasy fiskalnej, terminala czy strefę coworkingową.

Kto ma obowiązek posiadania firmowego konta

Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą korzystać z firmowego konta bankowego. Polskie prawo zobowiązuje przedsiębiorcę do posiadania rachunku bankowego, przeznaczonego do wykonywania rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS-em oraz z przedsiębiorcami, z którymi przedsiębiorca nawiąże współpracę. Co równie ważne, przepisy nie rozróżniają konta firmowego od prywatnego. Obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy m.in. spółek cywilnych, jawnych, z o.o. oraz fundacji. Przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania konta bankowego dla rozliczeń bezgotówkowych z kontrahentami w chwili gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,

  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Jeśli kwoty są niższe przedsiębiorcy nie muszą regulować płatności za pomocą konta bankowego. (art. 19 ustawy Prawo Przedsiębiorców)

Czym jest biała lista VAT? Konto firmowe przy działalności gospodarczej ujętej na białej liście?

Biała lista to wykaz przedsiębiorców, który ułatwia sprawną weryfikację kontrahentów, co do statusu firmy oraz jej danych, w tym także numeru bankowego. Przedsiębiorcy są zobowiązani do sprawdzania, czy podmiot na którego konto dokonuje się płatności powyżej 15 tys. zł brutto, na pewno znajduje się na białej liście. Jeśli przedsiębiorca dokona wpłaty na rachunek nieuwzględniony na białej liście, jest zobligowany do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu tego typu transakcji (na kwotę powyżej 15 tys. zł brutto). Równocześnie musi zdawać sobie sprawę z tego, że ponosi solidarną odpowiedzialność ze swoim kontrahentem za wszelkie zaistniałe zaległości podatkowe za niezapłacony, należy podatek VAT od transakcji.

Konto firmowe a split payment

Obowiązek otwarcia i prowadzenia rachunku firmowego wiąże się z mechanizmem podzielonej płatności, który został wprowadzony 1 listopada 2019 roku. Obowiązek do jego stosowania mają przedsiębiorcy prowadzący działalność w określonych branżach. W związku z tym banki zostały zobowiązane do prowadzenia subkont dla podatku VAT na rachunkach firmowych. Przy mechanizmie podzielonej płatności kwota przelewu dzielona jest na kwotę netto, która trafia do bezpośredniego wykorzystania przez sprzedawcę oraz na wartość podatku VAT na założony przez bank rachunek VAT. Podatnik, który korzysta z rachunku prywatnego, nie ma prawa do wykonywania przelewów w mechanizmie podzielonej płatności. Jeżeli nabywca towaru/usługi wykona przelew z zastosowaniem split payment na prywatny rachunek podatnika, wtedy automatycznie otrzyma zwrot wpłaconych środków. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na prowadzenie rachunku firmowego, szybko mogą zauważyć, ile korzyści niesie ze sobą to rozwiązanie. Prywatny rachunek do celów firmowych może wprowadzać niepotrzebny chaos w finansach firmowych, jak i osobistych.