BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Pasazerowie wsiadaja do autobusu miejskiego

East News, Zofia i Marek Bazak

Obostrzenia do zmiany w komunikacji miejskiej. Będą nowe limity

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Obostrzeniami koronawirusowymi były objęte nie tylko poszczególne dziedziny gospodarki, ale również ogromna część życia społecznego Polaków, m.in.: transport publiczny. Od 15 maja rząd łagodzi obostrzenia związane z transportem publicznym. Pojedzie nas więcej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywać w transporcie publicznym

  • W jaki sposób do tego odnoszą się przewoźnicy

  • Jakie były obawy przewoźników w tej sprawie

Obostrzenia w transporcie publicznym

Przypomnijmy, że dotychczas w komunikacji miejskiej (m.in.: autobusy, tramwaje, metro, pociąg) mogło być zajętych 30 proc. miejsc siedzących i stojących łącznie. Z kolei dla połączeń dalekobieżnych limit wynosił 50 proc. wszystkich miejsc.

Rząd postanowił zwiększyć ilość pasażerów w komunikacji miejskiej - informuje Polsat News. Portal dodaje też, że decyzja nie była wcześniej planowana i została podjęta po publikacji portalu polsatnews.pl, gdzie przewoźnicy martwią się, że nie będą w stanie przestrzegać przepisów w związku z luzowaniem obostrzeń.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że od 15 maja limity w transporcie publicznym zostaną zwiększone. W komunikacji miejskiej i podmiejskiej będzie można zająć 50 proc. wszystkich miejsc, natomiast w połączeniach dalekobieżnych wszystkie miejsca siedzące. W drugim przypadku wciąż nie będzie można kupić biletu na miejsce siedzące.

Interwencja Polsat News w sprawie obostrzeń w transporcie publicznym zaczęła się od konferencji 28 kwietnia. Wówczas ministerstwo zdrowia poinformowało, że nie planuje zmian w zakresie limitów obowiązujących w komunikacji publicznej.

Obostrzenia łagodzone

Na tę sytuację natychmiast zareagowali przewoźnicy. Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie tłumaczyła, że luźniejsze obostrzenia to więcej pasażerów w komunikacji miejskiej. Dodała, że już obecnie jest problem z wywiązaniem się z przepisów.

Z kolei szef wrocławskiego MPK, Krzysztof Balawejder zauważa, że ilość zakażeń w komunikacji miejskiej jest znikoma. Zapewnia także, że transport publiczny jest bezpieczny.

W sprawie obostrzeń w transporcie publicznym głos zabrali także posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Politycy podkreślili, że działanie rządu w tej kwestii jest niezbędne, ponieważ zbliża się sezon urlopowy, a w trakcie jego trwania większość Polaków korzysta ze środków transportu zbiorowego.

Przypomnijmy, że od 15 maja Polacy będą mogli zjeść w ogródkach restauracyjnych bez konieczności zamawiania go na wynos. Lokale gastronomiczne już zbroją się na swój wielki dzień, który 8 maja miały hotele. Te również zostały otwarte.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redkacja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >