podatek handlowy
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Paulina Musianek - 2 Lipca 2019

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?

Podatek od sieci handlowych ma wejść w życie 1 września 2019 r., 4 miesiące wcześniej niż przypuszczano. Trzeba przygotować się na podwyżki w najpopularniejszych sieciach takich jak Biedronka czy Lidl?

Projekt ustawy PiS o podatku od sieci handlowych ma wejść w życie już we wrześniu. Od jesieni koncerny takie jak Biedronka czy Lidl będa musiały wysyłać do urzędów skarbowych dodatkowe deklaracje podatkowe. Nikt nie ma złudzeń, że podatek ten uderzy po kieszeniach klientów tych sieci.

Trybunał Sprawiedliwości cofnął blokadę. PiS sięga po pieniądze od sieci handlowych

Sąd, będący częścią Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że unijna blokada nałożona na polskie przepisy nie jest zgodna z prawem, a podatek od sprzedaży detalicznej może być pobierany. Pozwoliło to rządowi na powrót do prac nad opodatkowania sieci handlowych.

Projektowane przepisy uzasadnione są koniecznością zabezpieczenia dochodów budżetu państwa - pisze w projekcie Ministerstwo Finansów. Sieci były przygotowane na ewentualne wprowadzenie podatku od nowego roku, ogłoszenie, że już 1 września 2019 roku wejdzie w życie nowy podatek był zaskakująca informacją. Skąd ten pośpiech? Jak pisze Wyborcza, pieniądze z podatku (szacowane na 1,6 mld zł rocznie) są już wydane. Partia rządząca nigdy nie ukrywała, że potrzebuje pieniędzy na sfinansowanie “Piątki Kaczyńskiego”.

Prawie 2 mld z podatku trafi w ręce rządu

Według wyliczeń podatek od sieci handlowych przyniesie niemal 2 mld złotych do budżetu państwa. jak pisze Money.pl, PiS chce wprowadzić dwie stawki podatku. Stawkę w wysokości 0,8 proc. od przychodu od 17 do 170 mln zł miesięcznie oraz- stawkę w wysokości 1,4 proc. przychodu ponad kwotę 170 mln zł w ciągu miesiąca.

Biedronka co miesiąc musiałaby więc zapłacić za rok obrotowy 700 mln zł podatku. Lidl blisko 210 mln zł, a Rossmann 120 mln zł, podobnie jak Auchan, Carrefour, Kaufland czy Tesco.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia, możecie być przywódcą Europy
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  3. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News