BiznesINFO.pl
Flickr/Lukas Plewnia, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Flickr/Lukas Plewnia, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Nowe święto państwowe już nadciąga. Polacy są na tak

5 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

27 grudnia ma szansę stać się świętem państwowym. O upamiętnienie zwycięskiego powstania wielkopolskiego zabiegają regionalni aktywiści i samorząd. Inicjatywa cieszy się także coraz większym poparciem wśród zwykłych obywateli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego 27 grudnia ma być świętem państwowym

  • Kto wystąpił z tą inicjatywą

  • Jaki jest odzew

27 grudnia świętem państwowym? Coraz więcej osób popiera nową inicjatywę

27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie, które uchodzi za jeden z czterech polskich zrywów zakończonych zwycięstwem. Jego celem był powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej po 123 latach pod zaborami.

Tamte wydarzenia od lat napawają dumą mieszkańców Wielkopolski. Jednak dopiero w tym roku pojawiła się inicjatywa, aby 27 grudnia stał się świętem państwowym. 

Autorami tego pomysłu są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Narodowe w Poznaniu, a także Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Inicjatywa zyskała już aprobatę wielkopolskich radnych. W poniedziałek 21 czerwca radni jednogłośnie przyjęli stanowisko Województwa Wielkopolskiego, aby w sposób szczególny upamiętnić powstanie wielkopolskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Deklarację poparcia w sprawie ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym podpisał także przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Każdy, kto przychyla się do tej koncepcji może podpisać deklarację dostępną na stronie IPN.

Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN, zdradził w rozmowie z PAP, że coraz więcej osób decyduje się na ten krok. Dotychczas wpłynęło już ponad 200 deklaracji od osób indywidualnych. - Docierają do nas uchwały przekazane przez samorządy z regionu, uchwały rad pedagogicznych - przyznał dyrektor.

Portal money.pl donosi, że po wakacjach i zebraniu większej liczby deklaracji poparcia apel zostanie przekazany prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom. Wielkopolski marszałek Marek Woźniak liczy na przychylność ze strony parlamentu. - To niezwykle ważne dla Wielkopolski - ocenił zarządca.

27 grudnia nie wydłuży przerwy świątecznej

27 grudnia ma być świętem państwowym, choć inicjatorzy zaznaczają, że nie zależy im na ustanowieniu tego dnia wolnym od pracy. - Chcemy upamiętnić powstańców wielkopolskich, bohaterów naszych dziejów - zaznaczył Reczek.

Obecnie w Polsce są tylko 3 święta państwowe, które są równocześnie dniami wolnymi od pracy - 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) i 11 listopada (Święto Niepodległości). 27 grudnia pewnie nie dołączy do tego katalogu, co oznacza, że przerwa świąteczna nie ulegnie wydłużeniu. Wolne od pracy są już 25 i 26 grudnia. 

Mimo tego pomysłodawcy nowego święta w dalszym ciągu zachęcają instytucje, muzealników, samorządowców, stowarzyszenia i przede wszystkim zwykłych obywateli, aby przyłączyli się do inicjatywy. Zdaniem marszałka Wielkopolski nadszedł bowiem czas, aby powstanie wielkopolskie “stało się dumą każdego Polaka”. 27 grudnia jako święto państwowe dodatkowo podniosłoby rangę tego wydarzenia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ŚwiętaPoznań

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >