BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Nowe oszustwo. Uważaj na wiadomości SMS oraz e-maile. Chodzi o e-recepty

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Podczas trwającej fali ataków wyłudzających dane, oszuści wciąż uciekają się do nowych pomysłów. Teraz postanowili odpuścić ataki na banki i spróbować sposobu na e-receptę.

Sposób na e-receptę

Nowe podejście oszustów opisała Gazeta Wrocławska. Pomimo, że jest ono typowym atakiem phishingowym, tj. polegającym na podszywaniu się pod oficjalne kanały, to temat jest nowy.

Tym razem oszuści postanowili podszyć się pod system e-recept. Wysyłają wiadomości SMS lub wiadomości e-mail z informacją o wystawieniu e-recepty.

Problem w ataku polega na tym, że autentyczna wiadomość SMS powinna zawierać kod e-recepty. Z informacji Gazety Wrocławskiej wynika natomiast, że prawdziwy e-mail powinien zawierać plik PDF.

Aplikacji nie oszukają

Tymczasem obie wiadomości od oszustów zawierają linki do spreparowanej strony z okienkiem do zalogowania się. Wyłudzają w ten sposób loginy i hasła od ofiar.

Jest jeden sposób dotyczący e-recept, którego oszuści nie spreparują. Z informacji Gazety Wrocławskiej wynika, że jest to aplikacja mojeIKP wydana przez Ministerstwo Zdrowia.

Sprawdź nagłówki wiadomości e-mail

Oprócz wspomnianych sposobów na sprawdzenie autentyczności wiadomości poprzez jej zawartość, jest jeszcze jeden dotyczący poczty elektronicznej. Trzeba sprawdzić nagłówki wiadomości - w odróżnieniu od tego, co znajduje się na górze maila, są one całkowicie w języku angielskim.

Jeżeli adres e-mail w nagłówku nadawcy jest ten sam, co zwykle - nie trzeba się martwić. Jednakże jeżeli tak nie jest - to warto powiadomić CERT Polska za pomocą formularza na ich stronie.

Tagi:

oszuścioszustwo

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]