Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa Biała po tragedii na ustach całego kraju. Wypłata zasiłków już ruszyła, pogorzelcy dostaną 6 tys. zł
Maria Glinka
Maria Glinka 20.06.2021 02:00

Nowa Biała po tragedii na ustach całego kraju. Wypłata zasiłków już ruszyła, pogorzelcy dostaną 6 tys. zł

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowa Biała walczy ze skutkami sobotniego pożaru, a poszkodowani mogą liczyć na szerokie wsparcie od władz lokalnych i życzliwych obywateli. Do rodzin trafią także zasiłki rzędu 6 tys. zł. PZU deklaruje, że pieniądze pojawią się na kontach w przeciągu najbliższych dni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wydarzyło się w Nowej Białej

  • Jakie wsparcie otrzymali poszkodowani

  • Jakie działania podjęło PZU

Nowa Biała w ogniu. Pożar zniszczył budynki mieszkalne i gospodarcze

Nowa Biała stanęła w płomieniach. Pożar w tej małej nowotarskiej wsi wybuchł około godziny 18:00 w sobotę 19 czerwca. Nowa Biała posiada zwartą zabudowę, głównie drewnianą, więc ogień rozprzestrzeniał się w bardzo szybkim tempie.

W rezultacie 21 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, a 23 budynki gospodarcze spłonęły całkowicie lub częściowo. Do akcji gaśniczej przystąpiło ponad 100 jednostek OSP i PSP. W dalszym ciągu nie wiadomo, jakie są przyczyny wczorajszego pożaru w Nowej Białej.

- To był bardzo intensywny pożar, w którym padły zwierzęta gospodarskie - przyznał Krzysztof Faber, starostwa nowotarski. Wstępne oględziny wskazują, że spłonął również sprzęt rolniczy.

Nowa Biała mogła liczyć na natychmiastowe wsparcie. Portal monet.pl podaje, że już w trakcie akcji ratowniczej lokalne restauracje i pizzerie zaoferowały spontaniczną pomoc i dostarczały posiłki dla funkcjonariuszy. W Nowym Targu wystartowały już zbiórki jedzenia, wody, pościeli, śpiworów i koców dla poszkodowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PZU szacuje straty i uruchamia wypłatę zasiłków

W pomoc zaangażował się bezzwłocznie starosta nowotarski. - Dotychczas poszkodowani w pożarze zdecydowali się pozostać u swoich rodzin, ale do ich dyspozycji jest pensjonat, gdzie wydawane są także posiłki dla potrzebujących - oznajmił zarządca.

Nowa Biała otrzyma także wsparcie od PZU. Ubezpieczyciel już o 3 w nocy zaczął oceniać szkody, aby osoby, których budynki zostały uszkodzone w wyniku pożaru mogły jak najszybciej otrzymać pieniądze na odbudowę.

PZU postanowiło uruchomić także wypłatę zasiłków. Rodziny mogą liczyć na 6 tys. zł. „Maksymalnie uprościliśmy procedurę likwidacji szkód”, czytamy we wpisie Grupy PZU na Twitterze.

Zgodnie z zapowiedziami decyzje w sprawie odszkodowań mają być wydawane w ciągu maksymalnie 24 godzin. Zatem pieniądze powinny pojawić się na kontach najpóźniej za kilka dni.

Nowa Biała zaprasza wszystkie poszkodowane rodziny do Mobilnego Biura PZU Pomoc. Business Insider Polska donosi, że to właśnie tam ubezpieczeni mogą składać wnioski w sprawie wypłaty odszkodowania po pożarze.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Zasiłek PZU