Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niezapowiedziane kontrole ruszą w całej Polsce. Wiadomo, do kogo mogą zapukać pracownicy inspekcji
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.12.2023 15:22

Niezapowiedziane kontrole ruszą w całej Polsce. Wiadomo, do kogo mogą zapukać pracownicy inspekcji

Pukanie do drzwi
Iberion

Państwowa Inspekcja Pracy od 1 stycznia 2024 roku ruszy z masowymi kontrolami obywateli. Okazuje się, że pracownicy mogą zapukać do drzwi niektórych osób bez zapowiedzi. Kto powinien spodziewać się takiej wizyty? 

Emerytury pomostowe

Emerytury pomostowe to świadczenie przeznaczone tylko dla osób, które podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 roku. Takie zasady obowiązują aktualnie, ale niedługo wiele ma się w tej kwestii zmienić. Już od nowego roku emerytury pomostowe czekają spore modyfikacje. 

Zobacz także: Nowe świadczenie wspierające. Można dostać spore pieniądze, ZUS będzie też opłacał składki emerytalne i zdrowotne

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Zmiany w emeryturach pomostowych

Od 1 stycznia 2024 roku będą obowiązywały przepisy nowelizacji ustawy dotyczącej emerytur pomostowych. Zakładają one zlikwidowanie wygasającego charakteru świadczenia. Ta zmiana będzie korzystna dla wielu Polaków i dzięki niej na “pomostówki” będzie mogło przejść około 7,3 tys. Polaków.

Nowe przepisy sprawią także, że emeryci nie będą zmuszeni do udowadniania, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 roku. 

PIP rusza z masowymi kontrolami

Zmiany w emeryturach pomostowych wiążą się z tym, że Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie masowe kontrole. Pracownicy PIP również od przyszłego roku będą mieli nowe uprawnienia i podczas kontroli zweryfikują, czy praca osoby ubiegającej się o “pomostówkę” faktycznie jest wykonywana w szczególnych warunkach. 

- Celem kontroli jest nie tylko wytknięcie pracodawcom uchybień, lecz także podniesienie standardów przestrzegania przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego będzie podczas nich sprawdzane, czy pracownik wykonujący daną pracę pracuje w szczególnych warunkach, a jeżeli tak, to czy jest to odpowiednio udokumentowane i ujęte w ewidencji - przyznaje radca prawny Iwona Smolak cytowana przez “Dziennik Gazetę Prawną”. 

Tagi: kontrola