BiznesINFO.pl
niemcy-berlin-pixabay-Wagner Anne

pixabay

Niemiecki gigant energetyczny VNG otworzył konto w Gazprombanku. Chce ominąć sankcje

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemiecki koncern energetyczny VNG zdecydował się na założenie konta w Gazprombanku, które umożliwi dalsze zakupy rosyjskiego gazu ziemnego. Płatności mają być realizowane w euro, a potem przeliczane na ruble, co stawia pytanie o zgodność z sankcjami Komisji Europejskiej.

VNG planuje nadal kupować rosyjski gaz, a w tym celu musi spełnić żądania Kremla, polegające na zapłacie za gaz w rublach, podaje Reuters. W celu działania zgodnie z zasadami Komisji Europejskiej, która stanowczo zakazała płatności za gaz w rublach, co będzie jednoznaczne ze złamaniem unijnych sankcji, firma chce nadal płacić w euro, które później zostaną przeliczone na ruble.

W celu zrealizowania skomplikowanego procesu płatności za gaz według nowych wytycznych Rosji VNG założyło konto w Gazprombanku. Firma nie odpowiedziała na pytanie Reutersa o to czy otworzyła w Gazprombanku dwa konta, jedno do płatności w euro, a drugie do przewalutowania na ruble.

VNG nie chce złamać sankcji Komisji Europejskiej

VNG zapewnia, że działanie będzie zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, ponieważ płatności będą nadal realizowane w euro. Z oświadczenia prezesa VNG wynika, że przewalutowaniem euro na rubla ma się zająć już Gazprombank.

VNG jest jednym z czołowych importerów gazu w Niemczech. Firma po wybuchu wojny na Ukrainie opublikowała oświadczenie, w którym potępia rosyjską agresją i obiecuje zmniejszanie wolumenu dostaw z Rosji.

"Obecne wydarzenia i agresywne działania rosyjskich przywódców przeciwko Ukrainie zasadniczo podważają zaufanie do Rosji jako dostawcy gazu i partnera handlowego. W tym kontekście celowo przyspieszymy i zintensyfikujemy nasze wysiłki na rzecz dalszej dywersyfikacji zakupów gazu ziemnego z alternatywnymi krajami dostawcami i ilościami LNG." - brzmi część oświadczenia grupy.

VNG w Polsce

Grupa VNG z siedzibą główną w Lipsku oprócz spółek w Niemczech jest właścicielem kilkunastu firm energetycznych w Europie, w tym dwóch w Polsce: HANDEN Sp. z o.o. i G.EN GAZ ENERGIA Sp. z o.o.

Zarówno warszawska HANDEN jak i zlokalizowana w Tarnowie Podgórnym G.EN GAZ ENERGIA zajmują się dostarczaniem gazu do konsumentów. Łącznie firmy dysponują w Polsce siecią gazociągów o długości 5884 km i dostarczają gaz do ponad 80 tys. klientów.

Tagi:

gaz ziemnyNiemcyrubel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >