BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy jednak notują sukces. Spora niespodzianka
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.01.2023 21:40

Niemcy jednak notują sukces. Spora niespodzianka

niemcy flaga chmury
Domena publiczna

Federalny Urząd Statystyczny podał w piątek dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Niemczech w 2022 roku. Pomimo przeciwności i sytuacji gospodarczej, wynik jest lepszy, niż zapowiadały prognozy ekonomistów.

Przypomnijmy - w 2021 rokuwzrost niemieckiego PKB wyniósł 2,6 proc. W trakcie zeszłego roku wielu ekspertów sądziło, że rosyjska inwazja na Ukrainę i zerwanie handlu z Rosją spowoduje wyhamowanie PKB.

Niemieckie PKB w górę

Jak podaje portal money.pl, jest jednak wręcz przeciwnie. Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 roku wzrost gospodarczy wyniósł 1,9 proc.

Jest to wysoce zaskakujący wynik. Większość ekonomistów przewidywała, że wskaźnik za zeszły rok wyniesie zaledwie 0,1 proc.

Podobne informacje płyną w sprawie inflacji. Money.pl przypomniało, że w grudniu wyniosła ona 8,6 proc. rok do roku - o 0,5 pp mniej, niż zapowiadały prognozy.

Eksperci: nie będzie załamania gospodarczego

Eksperci zapowiadają, że w tym roku zamiast załamania gospodarczego będzie recesja, ale tylko lekka. Tak powiedział chociażby główny ekonomista Commerzbanku, Joerg Kraemer, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Taka sytuacja gospodarcza Niemiec jest też dobrym znakiem dla nas. Zapowiadane spowolnienie gospodarcze będzie miało wpływ na podobną sytuację w Polsce.

Ma na to wpływ również fakt, że ryzyka gospodarcze nie ulegają zmianie. Jak podaje ARD cytowane przez money.pl, eskalacja rosyjskiej wojny z Ukrainą oraz koronawirus w Chinach mogą doprowadzić do załamania się dostaw.

Tagi: Niemcy PKB