BiznesINFO.pl

Pixabay

Niemcy biorą się za krajowe spółki Gazpromu i Rosnieftu. Szykuje się nacjonalizacja

1 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Niemieckie spółki rosyjskich koncernów Gazprom i Rosnieft może czekać nacjonalizacja. Niemcy nie chcą dopuścić do braków gazu i ropy naftowej. Federalne Ministerstwo Gospodarki już podjęło odpowiednio kroki - pisze niemiecki "Handelsblatt".

W środę Berlin ogłosił powołanie specjalnego sztabu kryzysowego, który ma reagować na ewentualne problemy z dostępem do surowców energetycznych. Mimo zapewnień, że działania są rutynowe, a zagrożenia dla dostaw nie ma, okazuje się, że niemiecki rząd przygotowuje się do dużo bardziej radykalnego procesu.

"Handelsblatt" podawał już w czwartek, że Niemcy szykują się do wywłaszczenia spółek Gazpromu i Rosnieftu. Dzisiaj niemiecki dziennik powołując się na oświadczenie Gazpromu podał, że rosyjski gigant energetyczny sam zrzeka się z udziałów w swojej niemieckiej filii Gazprom Germania. Komentarza z Sankt Petersburga dotyczącego tej zaskakującej decyzji niemieccy dziennikarze jednak nie otrzymali.

Rosneft Deutschland i Gazprom Germania skazane na ostracyzm

Chociaż działające na terenie Niemiec Rosneft Deutschland i Gazprom Germania nie są objęte sankcjami i działają jako firmy niemieckie, nie zmienia to faktu, że zarówno banki jak i kontrahenci nie chcą z nimi współpracować.

Niemieckie media donoszą a masowym poszukiwaniu innych dostawców energii, którzy nie są powiązani z Gazpromem czy Rosnieftem. Rosnieft dostarcza surowca do produkcji paliw, na terenach landów wchodzących kiedyś w skład NRD firma jest zdecydowanym liderem rynku.

Niemieckie związki z Gazpromem

Powiązanie Niemiec z rosyjskim Gazpromem są naprawdę olbrzymie i w skali niespotykanej wśród innych członków Unii Europejskiej. Wystarczy tu przypomnieć 2005 r., kiedy podczas uroczystego zespawania pierwszego odcinka gazociągu Nord Stream we wsi Babajewo w obwodzie wołogodzkim zawitał ówczesny minister gospodarki Niemiec Michael Gloss. O tym jak bardzo Berlinowi zależało na relacjach z Moskwą świadczy fakt, że niemiecki polityk musiał brać udział w uroczystości, która odbywała się na niemal trzydziestostopniowym mrozie.

Szeroko komentowane w całej Europie są także związki z Gazpromem byłem kanclerza federalnego Gerharda Schrödera. Niemiecki polityk z rządzącej obecnie SPD zasiada w radzie nadzorczej Gazpromu, gdzie inkasuje rocznie 250 tys. euro. 14 marca odwiedził Moskwę, gdzie miał rozmawiać z Kremlem o wojnie na Ukrainie, jednak spotkanie - jak wszystkie na linii Schröder - Putin - owiane jest wieloma tajemnicami. Niewykluczone jednak, że politycy poruszali temat niemieckiej filii Gazpromu.

Gazprom był także sponsorem niemieckiego klubu piłkarskiego Schalke 04 z Gelsenkirchen. Decyzję o sponsorowaniu klubu z Bundesligi ogłosił jeszcze w 2006 r. podczas wizyty w Niemczech Władimir Putin. 24 lutego 2022 r. czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę władze klubu zdecydowały o zasłonięciu na koszulkach loga Gazpromu, a o decyzji poinformowały na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Tagi:

Rosjagazropa

Podobne artykuły

Energetyka

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"
Czytaj więcej >

Energetyka

Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >

Energetyka

Mamy najdroższy prąd w Unii. Płacimy więcej niż Niemcy
Czytaj więcej >

Energetyka

Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe wyniki Orlenu. W trzy miesiące grupa odnotowała ponad 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >

Energetyka

Dostał horrendalnie wysoki rachunek za prąd. Miał zapłacić ponad 1,2 mln euro
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Energetyka

Patryk Solarczyk

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Myślał, że ma halucynacje
Czytaj więcej >